[VIDEO] Polsko-Słowackie Forum na Podkarpaciu

  • 25.01.2019, 21:59
Podziel się:
Oceń:
[VIDEO] Polsko-Słowackie Forum na Podkarpaciu
W Jasionce w G2A Arena trwa drugi dzień Forum Europa-Ukraina. Dziś także zadebiutowało I Forum Polska-Słowacja. Dyskusje, spotkania, rozmowy oficjalne i kuluarowe – to treść obu wydarzeń. Oprócz rozmów wydarzenie ma też wymiar gospodarczy - Targi Wschodnie, na których wystawia się ok. 120 wystawców z pięciu państw.

Organizatorami Forum Polska-Słowacja są wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Instytut Studiów Wschodnich, organizator krynickiego forum i Forum Europa-Ukraina. Decyzja o powołaniu takiej platformy polsko-słowackiej debaty zapadła jesienią 2018 roku na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wówczas został podpisany list intencyjny, którego głównymi sygnatariuszami byli marszałek Władysław Ortyl i Zygmunt Berdychowski z Instytutu Studiów Wschodnich. Pod listem podpisały się również inne osoby, które wspierały od poczatku tę inicjatywę, w wśród nich znalazł się m.in. Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

Forum Polska-Słowacja ma stanowić platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów różnych sektorów gospodarki, samorządowców, polityków, przedstawicieli świata nauki i środowisk eksperckich, organizacji pozarządowych i mediów. 

Podczas paneli dyskusyjnych I Forum Polska – Słowacja w Jasionce, rozmawiano m.in. o sukcesach i porażkach w polsko-słowackiej współpracy. Podczas  debaty głos zabierali m.in. Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, który przekonywał, że współpraca przygranicznych regionów wszystkim się opłaca, dlatego trzeba ją traktować poważnie.

Z kolei Marszałek Województwa Koszyckiego, Rastislav Trnka, apelował, że przygraniczne regiony są nieco marginalizowane przez UE i dlatego powinny się łączyć, aby były jeszcze bardziej widoczne i słyszalne.

W kolejny, panelu „Czy infrastruktura łączy? Polsko-słowackie projekty infrastrukturalne” głos zabrali: Adam Hamryszczak podsekretarz stanu z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego. Słowację reprezentowali Erika Jurinova – Marszałek Województwa Żlinskiego oraz Milan Majersky – Marszałek Województwa Preszowskiego.

Marszałek Ortyl, który podkreślał, że infrastruktura oczywiście łączy, ale trzeba myśleć nie tylko o infrastrukturze drogowej czy kolejowej, ale także o tej dotyczącej turystyki, dziedzictwa kulturowego. Marszałek dodał, że trzeba też być już myślami przy nadchodzącej perspektywie finansowej UE.

- Musimy uruchamiać myślenie o dużych, ważnych przedsięwzięciach. Czasami mały projekt ma kapitalne znaczenie dla lokalnej społeczności, ale powinniśmy patrzeć w kierunku grupy dużych projektów, które dają efekt rozwojowy – mówił marszałek.

W tym samym tonie mówił Adam Hamryszczak z MIiR:

- W kontekście nowej perspektywy finansowej trzeba się zastanowić nad kilkoma sprawami, w większym stopniu niż dotychczas powinniśmy konsultować projekty, które chcemy realizować z lokalnym biznesem. Powinniśmy się także zastanowić nad tym, czy nie warto pomyśleć o realizacji dużych, strategicznych projektów, realizowanych być może w formule pozakonkursowej, które będą nas wyróżniać w Europie – mówił Adam Hamryszczak.

Adam Hamryszczak przypomniał także o tym, że w ramach Programu Operacyjnego Polska-Słowacja 80% środków z puli programu jest już zakontraktowanych, a 30% wypłaconych, a sprawna realizacja programu przyczyniła się do tego, że trafiła do niego dodatkowa pula 23 mln euro, co zwiększyło całość środków do 210 mln euro.

Milan Majersky - Marszałek Województwa Preszowskiego mówiąc o współpracy polskich i słowackich regionów omówił projekt dotyczący turystyki pielgrzymkowej, a Erika Jurinova – Marszałek Województwa Żlinskiego zwróciła uwagę na podejście Polski w sprawie Via Carpatii, które pozwala na sprawną budowę tej drogi ekspresowej.

Oprócz debat polsko-słowackich w Jasionce w CWK cały dzień trwają spotkania i dyskusje w ramach XII Forum Europa Ukraina. Dzień zakończy sesja plenarna: „Europa Środkowa i Wschodnia w obliczu wyzwań politycznych i gospodarczych”, po której na uroczystej gali zostaną wręczone nagrody m.in. dla najlepszego stoiska Targów Wschodnich.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe