Łucja Bielec z SOS Życie: Jesteśmy wszędzie, gdzie mówi się o zdrowiu kobiet!

  • 25.01.2019, 16:12
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Łucja Bielec z SOS Życie: Jesteśmy wszędzie, gdzie mówi się o zdrowiu kobiet!
Fundacja SOS Życie z Mielca była obecna podczas debaty na temat budowania programów profilaktycznych dotyczących wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Debata zorganizowana została w miniony poniedziałek, 21 stycznia br., w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przez profesora Macieja Banacha, dyrektora Instytutu.

Łucja Bielec, dyrektor Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie, brała udział w trzecim z kolei panelu dyskusyjnym, który rozpoczął się od wykładu wprowadzającego profesora Tadeusza Pieńkowskiego, onkologa z Warszawy, o tym, jakie działania mogą zmniejszyć umieralność z powodu raka piersi i roli profilaktyki oraz badań skryningowych.

Wnioski płynące z dyskusji ekspertów były jednoznaczne: w Polsce nie działa system wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. 
System taki działał w latach dwutysięcznych, a mielecki Ośrodek był jego modelowym przykładem i jako jeden z sześciu w całym kraju, budował program profilaktyki. – Niestety, program przepadł, a kobiety się nie badają bo nie mamy jak do nich dotrzeć – mówiła Łucja Bielec przypominając, że od lat nie istnieje system, który pozwala zapraszać panie na badania profilaktyczne.

Taką opinię przedstawili wszyscy biorący udział w dyskusji eksperci: Zaproszenia na badania cytologiczne i mammograficzne muszą zostać przywrócone i musi się to stać jak najszybciej.
Dramat kobiet w naszym kraju trwa od lat. Każdego dnia 7 kobiet w Polsce dowiaduje się o swojej chorobie, a 4 z nich umiera. 


Doradca ministra zdrowia Radosław Sierpiński zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na współpracę ze specjalistami w dziedzinie profilaktyki onkologicznej i czeka na wnioski płynące ze spotkania w Łodzi. Lada dzień spłyną one do ministerstwa. Czekamy więc na działania, które pomogą w końcu stworzyć skuteczny i skoordynowany program profilaktyczny i uchroni kobiety przed kolejnymi dramatami.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe