Mielec jako pierwszy wprowadza zmiany w ratownictwie medycznym

  • 9.01.2019, 16:09
  • SzB
Podziel się:
Oceń:
Mielec jako pierwszy wprowadza zmiany w ratownictwie medycznym
Dyrektorzy szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego z czterech powiatów stworzyli konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za ratownictwo medyczne w rejonie mieleckiej dyspozytorni. Umowę podpisano dziś w mieleckim starostwie.

W spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek Ewa Draus, która reprezentowała przebywającego w Warszawie marszałka Władysława Ortyla.

W województwie podkarpackim działa 5 dyspozytorni:  Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Sanok i Mielec. To strategiczne jednostki, ponieważ odpowiadają m.in. za wysyłanie karetek w miejsce interwencji. Mielecka, obejmuje swym działaniem powiaty stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski i mielecki. Przy podpisaniu umowy obecni byli zatem także starostowie z zainteresowanych powiatów: stalowowolski Janusz Zarzeczny, tarnobrzeski Jerzy Sudoł, kolbuszowski Józef Kardyś i jako gospodarz, starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Każda dyspozytornia zawiaduje Zespołami Ratownictwa Medycznego (karetkami jeżdżącymi w systemie) w swym rejonie operacyjnym. Łącznie w mieleckim rejonie jest 17 Zespołów Ratownictwa Medycznego. W rejonie za który odpowiada mielecka dyspozytornia od 1 kwietnia 2019 r. na okres przejściowy tj. 2 lata ma obowiązywać jedna umowa z NFZ na ratownictwo medyczne. Umowa Konsorcjum polega na współrealizacji Kontraktu z NFZ, w którym Mielec jako, że posiada dyspozytornię, staje się liderem i będzie podpisywał umowę z NFZ oraz reprezentował pozostałych uczestników konsorcjum. Po wspomnianym okresie przejściowym, Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, że powstaną samodzielne pogotowia (odłączone od szpitali) i bezpośrednio podległe pod Ministerstwo Zdrowia, na wzór obecnej Straży Pożarnej.

Jesteśmy pierwszym konsorcjum, które w takiej formie przystąpi do kontraktowania. Dzięki poprzedniemu zarządowi powiatu, obecnemu, zarządowi województwa za życzliwe podejście do tematu i wsparcie w trudnych momentach. Przekształcenia dopiero się zaczynają, a nie są to łatwe przeobrażenia - powiedziała Maria Napieracz, dyrektor mieleckiego pogotowia, które jest liderem konsorcjum.

Współpraca między stacjami pogotowia została scementowana. Jestem pewna, że ta współpraca pozwoli stawić czoła zmianom zachodzącym w służbie zdrowia. Jestem pewna, że pomoc do potrzebujących dotrze jak najszybciej, ale jakość usług, jak sprzętu jakim dysponują będzie się systematycznie poprawiać. Życzę też wysokiego kontraktu z NFZ i dalszych możliwości rozwoju - powiedziała wicemarszałek Ewa Draus.

Ewa Draus podkreśliła również, dążenie wojewody i rządu, aby w tym okresie przejściowym dwóch  lat doprowadzić do właściwej reorganizacji, aby jak najlepiej przygotować te placówki do usamodzielnienia.  

SzB
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe