Zakłady Kronospan w Mielcu i Szczecinku pod lupą IKEA

  • 09.01.2019, 15:42 (aktualizacja 09.01.2019, 16:02)
  • Red.
Podziel się:
Oceń:
Zakłady Kronospan w Mielcu i Szczecinku pod lupą IKEA
Zakłady Kronospan w Mielcu i Szczecinku zostaną poddane kontroli, którą przeprowadzi Firma IKEA w lutym. Niedaleka przyszłość pokaże, co wykażą audyty w Mielcu i Szczecinku i jakie dalsze kroki podejmie IKEA wobec swojego dostawcy.

 

 

Komunikat Kronospan:

Kronospan, jako wiodący producent płyt drewnopochodnych i budowlanych oraz materiałów wykończeniowych, prowadzi  długoletnią współpracę z IKEA. Wśród czynników, łączących obie firmy jest dążenie do zrównoważonego rozwoju gospodarczego, możliwemu również dzięki dbałości o środowisko naturalne.

Jedną z procedur, w których wyraża się współpraca z IKEA, są audyty IWAY, mające na celu  potwierdzenie zgodności z wymaganiami wobec dostawców i usługodawców m.in. w zakresie warunków środowiskowych, warunków pracy i socjalnych, wpisujących się w funkcjonujące w firmie Kronospan aspekty Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). Takie audyty przeprowadzane są u wielu dostawców i nie są przez nich traktowane ani jako sytuacje wyjątkowe, ani nadzwyczajne. To jedne z często stosowanych elementów polityki działania wielu firm.

Kronospan zawsze działał, działa i będzie działał zgodnie z prawem i regulacjami, obowiązującymi w kraju, w którym funkcjonują  jego zakłady, regularnie poddając się kontrolom uprawnionych do tego instytucji. Produkcja w zakładach prowadzona jest w ramach zrównoważonego rozwoju poprzez realizację poważnych,  innowacyjnych w branży inwestycji na rzecz ochrony środowiska. Firma prowadzi transparentną, otwartą politykę informacyjną, dotyczącą powyższych działań. Informacje na ich temat przekazywane są mediom oraz każdemu podmiotowi, zainteresowanemu ich merytoryczną stroną.


Jako poddostawca, Kronospan nie był dotąd bezpośrednio objęty programem audytów IWAY. Zaproszenie IKEA do jego przeprowadzenia, wystosowane na początku 2018 roku, to nie tylko wyraz wzmacniania współpracy ze szwedzkim klientem, ale również dążenia do rozwoju zakładów Kronospan jako nowoczesnych podmiotów, odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo. Jest to także potwierdzenie transparentności działań obu przedsiębiorstw.


Zakłady Kronospan w  Szczecinku i Mielcu, w wyniku rozmów wyraziły dobrowolną zgodę na przeprowadzenie audytów IKEA, które zostaną zrealizowane na początku 2019 roku.


W polskich zakładach producenta płyt drewnopochodnych trwa też proces wdrażania BAT – nowego standardu dotyczącego emisji zanieczyszczeń dla tego sektora przemysłu, którego wymagania wejdą w życie w listopadzie 2019 roku. Kronospan jako pierwszy producent w Polsce już zrealizował główne etapy jego wdrażania, zaś całość procesu zostanie zakończona w 2019 roku. Należy podkreślić również, że  informacje dotyczące etapów realizacji wymagań zawartych w Pozwoleniach Zintegrowanych są przekazywane na bieżąco organom odpowiedzialnych za kontrolę etapów wdrożenia dostosowań.

 

Oświadczenie Grupy Inter IKEA 


IKEA współpracuje z około tysiącem dostawców na ponad 50 rynkach. Globalnie IKEA Range & Supply i IKEA Industry kupuje drewniane komponenty od firmy Kronospan w wielu regionach – w tym także w Polsce.

Zrównoważony rozwój jest jednym z naszych priorytetów i z wielką uwagą oraz dokładnością zajmujemy się wszelkimi wątpliwościami związanymi z tą kwestią.

Aby mieć pewność, ze dostawcy IKEA stosują się do naszych norm, wszyscy z nich muszą pracować według Kodeksu Postępowania IKEA dla dostawców produktów – IWAY. Dokument definiuje minimalne wymagania wobec dostawców i usługodawców w zakresie warunków pracy, warunków środowiskowych i społecznych, a także opisuje, czego dostawcy mogą oczekiwać od IKEA w zamian.

Jeśli którykolwiek z partnerów biznesowych IKEA nie spełni przepisów kraju, w którym prowadzi działalność lub regulacji IWAY, i nie wykaże chęci poprawy, IKEA zakończy współpracę.

Wszystkie oddziały Kronospan, tak jak wszystkie inne zakłady w Polsce mają obowiązek przestrzegania polskiego prawa.

Kronospan zgodził się wdrożyć standardy IKEA IWAY. Dlatego, aby zabezpieczyć przyszłą współpracę i jej przejrzystość, IKEA oraz Kronospan ustaliły, że zostaną przeprowadzone audyty w zakładach produkcyjnych Kronospan w Szczecinku i Mielcu. Rozpoczną się one w lutym 2019 r.

W IKEA jesteśmy świadomi uwag związanych z zanieczyszczeniem środowiska, wpływem na zdrowie i innymi problemami zgłaszanymi przez mieszkańców Szczecinka i Mielca, Alarmy Smogowe i Global Compact Polska.

Obawy te zostały wzięte pod uwagę, dlatego też podejmiemy odpowiednie działania, takie jak dwa zaplanowane audyty w zakładach produkcyjnych.
 

Red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Gringo
Gringo 09.01.2019, 22:31
Ustawka....
Ja
Ja 09.01.2019, 18:15
Przenieść produkcję do Austrii właściciel będzie miał bliżej do pracy

Pozostałe