Muzeum w Przemyślu pod skrzydłami marszałka i ministra, a w Rzeszowie duży festiwal muzyczny!

  • 19.12.2018, 10:37
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Muzeum w Przemyślu pod skrzydłami marszałka i ministra, a w Rzeszowie duży festiwal muzyczny!
Nowy rok będzie przełomowy dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Wojewódzka dotychczas instytucja, od 1 stycznia będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę podpisali dziś w ministerstwie wicepremier Piotr Gliński i marszałek Władysław Ortyl. Ponadto w ministerstwie podpisano list intencyjny ws. organizacji konkursu moniuszkowskiego w Rzeszowie.

Dzisiejsze porozumienie oznacza dla przemyskiej instytucji nie tylko większy prestiż i znaczenie, ale także pokaźniejsze wsparcie finansowe. Ministerstwo deklaruje, że przekazywać będzie placówce 1,3 mln złotych rocznie.

Podpisana umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Jest to kontynuacja działań zapowiedzianych 1 września 2018 roku. Wtedy, przy udziale Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w muzeum podpisano list intencyjny dotyczący współprowadzenia instytucjimiędzy ministerstwem a samorządem. 

- Chciałbym podziękować panu premierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego za decyzję, marszałkowi województwa i Sejmikowi Województwa Podkarpackiego za przychylność i za taki ambitny plan. Podkarpacie, stara ziemia przemyska jeszcze z czasów IRzeczypospolitej, rozciągająca się od Stryja aż po Tarnogród czy Świlczę za Rzeszowem, to miejsca, z których wyłania się wielka różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej – podkreślał marszałek Marek Kuchciński.

- To są miejsca, które jeszcze 300, 400 lat temu były częścią Polski, przykuwają uwagę uczonych i turystów. Przemyśl jest w tej chwili najbardziej na wschód położonym miastem, w którym są zabytki architektury sakralnej murowane, najstarsze, romańskie przedromańskie –dodał Marek Kuchciński.

- Niezwykle ważną kwestią dla samorządu województwa jest dziedzictwo narodowe i kultura. Na Podkarpaciu chcemy to dziedzictwo kulturowe wiązać z innowacjami, z rozwojem przemysłu - i to się nam udaje. To, że jesteśmy konserwatywni, że szanujemy wszystko to, co u podstaw dobrego życia i funkcjonowania ma miejsce, to w ogóle nie przeszkadza temu, żeby dynamicznie się rozwijać, to wręcz pasuje do siebie. Dzisiaj przemyskie muzeum, które jest naszą chlubą zyskuje możnego i prestiżowego patrona. Dzięki temu będzie mogło wkroczyć na kolejny etap swojego rozwoju. Dziękuję tym wszystkim, którzy pracują na rzecz muzeum, które z roku na rok staje się atrakcyjniejsze dla odwiedzających – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- Gratuluję samorządowi województwa podkarpackiego znakomitej pracy i szacunku dla narodowego dziedzictwa. To już czwarta instytucja kultury po zamku w Łańcucie, Filharmonii Podkarpackiej i Muzeum im. Ulmów, którą będziemy współprowadzić – podkreślał wicepremier Piotr Gliński.

Powstałe na początku XX wieku z inicjatywy miłośników historii i kultury Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu od początków swojego istnienia gromadziło wszelkie materialne ślady zaświadczające o wielokulturowym i wielonarodowym charakterze terenów swojego oddziaływania. Owoce są dziś niezwykle bogate zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki, rzemiosła i przyrody oraz pokaźna biblioteka z kolekcją starodruków. Zbiory te znalazły swoje należne miejsce w pierwszym po II wojnie światowej nowo wybudowanym i nowoczesnym gmachu muzeum. Są one obecnie eksponowane na różnych wystawach w trzech budynkach muzealnych zlokalizowanych na Starym Mieście 
w Przemyślu. Szczególnej uwadze należy polecić jeden z oddziałów przemyskiej placówki czyli Muzeum Dzwonów i Fajek, które w unikatowy sposób dokumentuje tradycje fajkarskie i ludwisarskie pogranicza wschodniego. 

Dziś także w ministerstwie podpisano list intencyjny ws. organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Jego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, wspólnie z Filharmonią Podkarpacką. Stąd też pod listem intencyjnym, oprócz wicepremiera Piotra Glińskiego i marszałka Władysława Ortyla, swoje podpisy złożyli Maxymilian Bylicki - dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz Marta Wierzbieniec – dyrektor Filharmonii Podkarpackiej. 

 Konkurs odbędzie się we wrześniu przyszłego roku, a jego nadrzędnym celem jest promocja muzyki polskiej XIX i XX wieku – stąd w jego programie znajdą się wyłącznie dzieła polskich twórców, często niesłusznie pomijane w ofertach koncertowych artystów czy instytucji artystycznych. Ważnym zadaniem jest także promowanie utalentowanych muzyków, którzy wykonują mniej znane dzieła kompozytorów polskich. W 2019 r. konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: solowej – pianiści i kameralnej (od duetów po składy kilkunastoosobowe). Zamierzeniem organizatorów jest, aby Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie organizowany był w cyklu dwuletnim i w kolejnych edycjach przeznaczony dla różnych obsad wykonawczych. 

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe