Chorobowe bez papierka - tylko elektronicznie

  • 27.11.2018, 10:44
  • Szymon Burek

Podziel się:

Oceń:

Chorobowe bez papierka - tylko elektronicznie pixabay
Od 1 grudnia zaczną obowiązywać elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Zwolnienia na papierowym formularzu mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada. Natomiast od 1 grudnia lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Zmiana polegać będzie na tym, że lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

- Korzyści dla pacjenta wynikające z wprowadzenia elektronicznych zwolnień to m.in. brak konieczności dostarczania zwolnienia pracodawcy, brak konieczności pilnowania terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia oraz brak ryzyka ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu oraz stały dostęp do swoich zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych - wylicza Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

- Płatnik otrzyma szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi, będzie miał możliwość kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień, brak konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania, stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień - dodaje rzecznik.

Upoważniony przez lekarza asystent medyczny też będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie. Zanim to jednak nastąpi, jego nazwisko musi znaleźć się w rejestrze usług medycznych i zostać zaakceptowane przez ZUS. W praktyce oznacza to, że lekarz zostanie odciążony od obowiązków administracyjnych i będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentowi.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne - wszyscy już od 23 października mogą wystawić e-zwolnienie w imieniu lekarza. Lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego - w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczyna szkolenia asystentów medycznych.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe