Jadernówka zaprasza na nową wyjątkową wystawę "Ku Niepodległej 1914-1921"

  • 7.11.2018, 22:50
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Jadernówka zaprasza na nową wyjątkową wystawę "Ku Niepodległej 1914-1921"
Muzeum Regionalne w Mielcu "Jadernówka" zaprasza na wernisaż nowej wystawy, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 8 listopada o godzinie 18.00. "Ku Niepodległej 1914-1921" - to specjalny materiał, który pokazuje mieleckie wątki w 100-leciu niepodległości Polski.

Wystawa dokumentalno-edukacyjna "Ku Niepodległej 1914-1921", ujmuje kwestię odzyskania niepodległości przez Polskę nie jako jednorazowe wydarzenie z dnia 11 listopada, a raczej jako długotrwały proces historyczny.

- Stąd też na naszej wystawie znajdą się fotografie dotyczące nie tylko Mielca z lat wojny, mieszkańców miasta i powiatu walczących zarówno w szeregach armii austriackiej jak i w legionowych oddziałach ale i dokumentalne zdjęcia dotyczące Powstań Śląskich, Powstania Wielkopolskiego, plebiscytu na Warmii i Mazurach czy wojny polsko-bolszewickiej. Te wszystkie wymienione wydarzenia oraz szereg innych doprowadziły bowiem dopiero do ostatecznego ukształtowania się granic i terytorium Polski - opowiada Janusz Halisz, kierownik "Jadernówki"


Przy okazji wystawy, która potrwa do końca stycznia 2019 roku, muzealnicy przygotowali dla młodzieży szkolnej lekcje muzealne dotyczące procesu odzyskiwania niepodległości i kształtowania się nowego państwa polskiego. Jadernówka zaprasza nauczycieli i wychowawców do kontaktu i korzystania z oferty edukacyjnej.

Na wystawie pokazano zdjęcia ze zbiorów własnych muzeum, z prywatnej kolekcji Stanisława Wanatowicza, ze zbiorów Ośrodka KARTA oraz ze zbiorów Agencji Fotografów FORUM w Warszawie.
 

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe