Nowa atrakcja turystyczna. Widać z niej Bieszczady i Tatry

  • 6.11.2018, 11:02
  • Red
Podziel się:
Oceń:
Nowa atrakcja turystyczna. Widać z niej Bieszczady i Tatry E. Marszałek
Wieża widokowa stanęła na szczycie góry Cergowa w Nadleśnictwie Dukla. Ma a ponad 22 metry wysokości. Ze jej szczytu przy dobrej widoczności widać Bieszczady, a nawet Tatry.

Szczyt Cergowej (716 m. n.pm.) jeszcze do lat powojennych był świetnym miejscem widokowym na dolinę Jasiołki i doły Jasielsko-Sanockie, zwłaszcza gdy w latach 50. XX w. stała tam wieża triangulacyjna, którą wykorzystywali turyści. Z czasem wieża zawaliła się, a sam wierzchołek coraz mocniej porastał las ograniczający widoczność. Od lat trwały zabiegi, by przywrócić Cergowej funkcję widokową. 

- Od pomysłu do jego realizacji minęło kilkanaście lat – mówi Artur Paczkowski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dukielszczyzny, jeden z inicjatorów budowy, a obecnie nadleśniczy w Kołaczycach. – Dużo pracy organizacyjnej włożyło stowarzyszenie w przygotowanie koncepcji, ale dopiero przejęcie tej inicjatywy pod patronat Urzędu Miasta i Gminy w Dukli nadało tempa i przyspieszyło procedury urzędowe. Ważne, że wieża już stoi i na pewno będzie przyciągać w to miejsce wielu turystów.

Wieża ma prawie 20 metrów wysokości, zbudowana jest na betonowej podstawie o boku około 10 metrów. Najwyższa czwarta platforma widokowa ma kształt przestrzennego krzyża, którego ramiona stanowią balkony widokowe, zaś cała konstrukcja w kształcie szybu naftowego nawiązuje do miejscowych tradycji wiertniczych. Łączny koszt budowy, milion złotych, w całości pokryty przez Gminę Dukla.

Dziś z ostatniej galerii pięciokondygnacyjnej wieży można znów obserwować panoramę okolicy, a przy dobrej widoczności dojrzeć Tatry i bieszczadzkie połoniny. Na szczyt Cergowej można dotrzeć ścieżką „Do Złotej Studzienki”, a następnie żółtym szlakiem gminnym, który na grzbiecie łączy się z przebiegającemu tędy Głównym Szlakiem Beskidzkim, liczącym niemal 500 km. 

Red
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
olo
olo 7.11.2018, 15:48
Tak wygląda wieża widokowa pisowcy a nie podstawa pod figurkę
romano
romano 7.11.2018, 14:21
W Tatry i tak trzeba pojechać. 

Pozostałe