Pozostał miesiąc do mieleckich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości

  • 10.10.2018, 10:44
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Pozostał miesiąc do mieleckich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości A. Łysoń Przedstawiciele Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu.
Stulecie odzyskania niepodległości jest okazją do podejmowania wielu inicjatyw, które mają to wydarzenie uczcić i upamiętnić. W sobotę 6 października spotkali się członkowie Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu, aby podsumować to, co już zostało zrobione i porozmawiać o nadchodzących wydarzeniach.

Zespół działa od 2016 roku, skupiając społeczników, przedstawicieli organizacji społecznych, samorządowców, historyków i regionalistów oraz przedstawicieli rodzin legionistów.

Celem Komitetu jest przygotowanie i przeprowadzenie obchodów wielkiego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości na ziemi mieleckiej. Komitet nie posiada osobowości prawnej, jest dobrowolnym zrzeszeniem celowym i obejmuje jedynie działania w kontekście jubileuszu.

- Cieszymy się, że liczne inicjatywy są realizowane w Mielcu i chcemy, żeby pozostały trwałe ślady z tej pięknej rocznicy – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Dziękuję wszystkim, którzy podejmują te działania. Dziękuję Jerzemu Skrzypczakowi i Markowi Zalotyńskiemu, którzy koordynują to wszystko i są duszą tego Komitetu – dodał.

Komitet był organizatorem wielu działań. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

Akcję krwiodawczą "100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości".

W inicjatywie realizowanej od kwietnia ubiegłego roku do marca bieżącego roku wzięło udział ponad 300 krwiodawców, którzy oddali blisko 150 litrów krwi. Zwieńczeniem współpracy Komitetu i środowiska mieleckich krwiodawców było nadanie nazwy Honorowych Dawców Krwi dla parku obok hali targowej oraz ustawienie w nim pamiątkowego obelisku.

Guziki legionowe

Komitet wykonał 1500 sztuk pamiątkowych wpinek w kształcie guzika legionowego z orłem w koronie. Są one przeznaczone do rozdawania uczestnikom wydarzeń związanych z jubileuszem.

Odznakę pamiątkową Komitetu

Sto pamiątkowych odznak przeznaczonych dla członków komitetu oraz osób współpracujących i niezależnych organizatorów przedsięwzięć związanych z jubileuszem.

Remont pomnika Wolności (Jana Kilińskiego)

Komitet wraz z kilkunastoma mieleckimi podmiotami społecznymi złożył wniosek i uzyskał dofinansowanie na gruntowne odnowienie elewacji pomnika wraz z popiersiem Jana Kilińskiego oraz przywrócenie pomnikowi pierwotnego wizerunku, czyli orła wieńczącego cokół. 31 sierpnia zamontowano na szczycie obelisku orła wzoru konstytucyjnego ze złoconą koroną oraz odwzorowaną na oryginale tablicę z popiersiem Jana Kilińskiego.

Wyprawę na Ukrainę szlakiem walk legionowych mielczan

Wyprawa zrealizowana od 4 do 7 czerwca 2017 roku uhonorowana została Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyjazd uczniów II LO w Mielcu poprzedzony został warsztatami wprowadzającymi zagadnienia kultury huculskiej i historii walk mielczan w Karpatach Wschodnich. Trasa wyprawy wiodła od Mielca poprzez pomnik legionowy w Nadwórnej, cmentarz i pomnik legionowy w Rafajłowej, Przełęcz Legionów, cmentarze w Pasiecznej, Zielonej i Mołotkowie, aż po Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Finałem było spotkanie z konsulem RP, a podsumowaniem wyprawy będzie wystawa fotograficzna oraz tematyczna sesja popularnonaukowa.

- Ta wyprawa była dla mnie najważniejszym wydarzeniem, które udało się zrealizować w trakcie dwóch lat przygotowań do jubileuszu – stwierdził Marek Zalotyński. - To był czas, kiedy moglibyśmy przeżyć i dotknąć tej historii. Podczas tej wyprawy pod Przełęczą Legionów znalazłem kawałek metalowej podkowy, która być może nie pochodzi z tych wydarzeń sprzed 100 lat, ale jest pewnym dowodem aktywności wojskowej i to będzie moja pamiątka po wsze czasy – dodał.

Akcję sadzenia imiennych Dębów Niepodległości

Zasadzono już sześć dębów, ostatni - dąb Walentego Machnika - ma zostać zasadzony wspólnie z Zespołem Szkół w Chorzelowie już 25 października.

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe