Ziemniak królem gminnej kuchni. Za nami Święto Ziemniaka w Padwi Narodowej [FOTO]

  • 10.09.2018, 13:20
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Ziemniak królem gminnej kuchni. Za nami Święto Ziemniaka w Padwi Narodowej [FOTO] SzB. Jak co roku sołectwa przygotowały swoje stoiska promocyjne.
W ostatnią niedzielę, 9 września, gmina Padew Narodowa już siódmy raz w historii promowała swoją kulinarną specjalność, czyli potrawy z ziemniaka. Dla amatorów ziemniaczanych dań czekły stoiska z regionalnymi produktami i potrawami.

Organizacja tego wydarzenia ma na celu przybliżenie mieszkańcom,  jak i odwiedzającym gminę poznanie nowoczesnych odmian tego warzywa, degustacje potraw przygotowanych z ziemniaka przez wszystkie sołectwa, a także i przede wszystkim podziękowanie rolnikom za trud, jaki wkładają w jego produkcję.

- Myślę, że sama obecność tak wielu osób, które angażują się w organizację tego wydarzenia, pokazuje, jak ważne dla nas jest wspólne świętowanie. Co roku święto ziemniaka organizujemy także po to, by wspierać osoby potrzebujące. Przede wszystkim nasze święto to promocja gminy Padew. Pokazujemy, że potrafimy się spotkać, zebrać razem i wspólnie coś robić. Dożynki są w każdej gminie, a święto ziemniaka jest tylko u nas - podkreśla wójt Robert Pluta. 

Podczas wydarzenia nie zabrakło kiermaszów, stoisk wystawienniczych, a także konkursów, w tym konkursu na najładniejsze stoisko, na najznakomitszą nalewkę owocową i na najsmaczniejszą potrawę tradycyjną.

- Wszystkie potrawy, jakie przygotowaliśmy na to wydarzenie, zrobiliśmy z ziemniaka. Mamy też potrawy zwane. kacaboły,  to jest starodawna potrawa z ziemniaków, którą dziś mało kto zna. My podtrzymujemy tę tradycję i pokazujemy, że gospodynie w Padwi Narodowej pamiętają takie przepisy - mówi nam pani Irena, uczestniczka wydarzenia.

- Niektóre potrawy z ziemniaka próbujemy trochę unowocześnić. Niektóre są oczywiście tradycyjne, jak pierogi. Widać, że wszyscy się tutaj dobrze bawią i dobrze się integrują - komentuje pani Renata z Domacyn.

Gminne świętowanie ziemniaka jak co roku miało cel charytatywny. W tym roku uczestnicy święta pomagali 3-letniej Nadii Mazur, mieszkanki Padwi Narodowej. - Mieszkańcy bardzo chętnie pomagają i włączają się w tego typu akcje. Podczas naszego wydarzenia sprzedawaliśmy ciasta, które upiekli rodzice uczniów ze szkoły podstawowej. Przeprowadziliśmy licytację obrazów namalowanych przez dzieci ze szkoły. Wszystkie pieniądze zebrane w taki sposób zostaną przekazane rodzinie Nadii Mazur - powiedziała nam Małgorzata Brożyna, koordynator  akcji pomocy dla chorej na złośliwy nowotwór nerki dziewczynki.

W konkursie na najładniejsze stoisko promocyjne pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Piechoty.  W konkursie na innowacyjną potrawę z ziemniaka jury postanowiło nagrodzić sołectwo Rożniaty za cyc ziemniaczany z cielęciną, zaś nagrodę pierwszą za smak nalewki owocowej otrzymała Maria Pubrat z miejscowości Domacyny.

Szymon Burek

Zdjęcia (73)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe