Radomyśl Wielki: W sobotę uroczystości ku czci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny

  • 7.09.2018, 12:38
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Radomyśl Wielki: W sobotę uroczystości ku czci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny
Burmistrz Radomyśla Wielkiego, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego i Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości serdecznie zapraszają na uroczystość odsłonięcia imiennej tablicy pamięci żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. w walkach z niemieckim najeźdźcą na terenie Radomyśla Wielkiego.

Wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższą sobotę, 8 września, o godz. 10.00. w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wydarzenie uświetni obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

79 lat temu, 1 września 1939 roku, hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę. W tydzień po rozpoczęciu działań zbrojnych, wojna dotarła do Radomyśla Wielkiego. - Przez miasteczko wędrowała 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej pułkownika Władysława Maczka, żołnierze 49. Huculskiego Pułku Strzelców ze składu 11. Karpackiej Dywizji Piechoty dowodzonej przez płka Bronisława Prugar-Ketlinga i inne oddziały Grupy Operacyjnej „Boruta”, dowodzonej przez gen. Mieczysława Borutę–Spiechowicza, zmierzając do kolejnych miejsc obrony. Kilkunastu żołnierzy w walkach odwrotowych na terenie naszej gminy poniosło śmierć. Byli to głównie żołnierze piechoty górskiej z 49. Huculskiego Pułku Strzelców – przekazuje współorganizator sobotnich uroczystości, Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

 

W Radomyślu Wlk. zginęli: Jan Lalik (26 lat), Józef Marszal (25 lat), Stanisław Mirocha, Jan Piecha, Antoni Piotrowski (25 lat) i Stefan Szumilas, a także szeregowi Franciszek Molenda z 202. pułku piechoty (21. DP Górskiej) i Józef Perłowski – z 17. pp. (24 DP) oraz trzech żołnierzy, których nazwisk do tej pory niestety nie udało się ustalić. Ponadto na radomyskim cmentarzu pochowany jest także oficer kawalerii – najprawdopodobniej major, rozstrzelany przez Niemców we wrześniu 1939 r. W Instytucie Pamięci Narodowej i Centralnym Archiwum Wojskowym trwają obecnie próby ustalenia jego tożsamości. Z kolei w Zgórsku Niemcy zabili 8 żołnierzy ze składu 49. pułku: kpt. Jana Lewickiego, ppor. Serwacego Wróbla, szeregowych Jana Babulę, Piotra Kołka, Jana Krasickiego, Wojciecha Orła i dwóch żołnierzy nieznanych z imienia i nazwiska.

 

- Sobotnie uroczystości mają na celu oddanie hołdu żołnierzom walczącym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r. W sposób szczególny upamiętni zostaną polegli w Radomyślu Wielkim. Na cmentarzu wojennym zostanie odsłonięta tablica ku ich pamięci – dodaje Babiarz.

 

Program uroczystości:

Godz. 10.00 - Msza Święta koncelebrowana w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Radomyślu Wielkim w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w walkach z niemieckim najeźdźcą na terenie gminy Radomyśl Wielki.

Godz. 11.00 - Przemarsz z kościoła na cmentarz wojenny przy ul. Wałowej
w Radomyślu Wielkim i koncert pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Godz. 11.20 - Uroczystości na cmentarzu wojennym.

Hymn państwowy.

Rys historyczny.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.

Apel Pamięci z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Salwa honorowa.

Złożenie wiązanek przy pomniku.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe