50 lat minęło jak jeden dzień

  • 10.04.2016, 14:22
  • Monika Piątek
Podziel się:
Oceń:
50 lat minęło jak jeden dzień Orkiestra Dęta Dobrynin
Był rok 1966. Podczas mszy rezurekcyjnej w Dobryninie zadebiutowała pierwsza we wsi orkiestra dęta. Czy ktoś pomyślał wtedy, że muzyczna tradycja w tym regionie przetrwa kolejne pół wieku?

Młodzi, którzy zasilili orkiestrę w drodze wymiany pokoleniowej, wyjątkowy jubileusz uczcić postanowili w sobotę, 26 marca, również podczas mszy rezurekcyjnej. Tak, by czci dla zespołu i jego historii stało się zadość.

(Kapel)mistrzowie
Orkiestrę Dętą w Dobryninie założył ksiądz Wojciech Zygmunt, który był jej opiekunem i mecenasem do roku 1982. Grupa, choć początkowo typowo parafialna, szybko zaczęła udzielać się również na płaszczyźnie kulturalnej i rozrywkowej. Działo się tak za sprawą wybitnego kapelmistrza – Stanisława Pierzchały, jak i pomocy finansowej, jakiej jeszcze w latach 80. udzielił orkiestrze Gminny Ośrodek Kultury w Przecławiu. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w roku 1986, kiedy to obowiązki kapelmistrza przejął Edward Guzik. Świeże spojrzenie na muzykę poskutkowało poszerzeniem repertuaru grupy o utwory klasyczne, rock’n’roll, sambę, fokstrot czy swing. Trzy lata później orkiestra otrzymała jedno z pierwszych i ważniejszych wyróżnień – „Artystyczny Znak Jakości”. Do kolejnych wyróżnień i dowodów uznania przyczyniali się kolejni kapelmistrzowie – Tomasz Marut (od 2010 roku) oraz Dariusz Bańka (od 2012 roku). Ich dobra passa – w zakresie zdobywania kolejnych szczytów i nagród – trwa do dziś.

Więcej w 14 numerze Korso

Monika Piątek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe