Lotnicze pokolenia znów razem. Pełna sala widowiskowa SCK w Mielcu [FOTO]

  • 03.09.2018, 14:03
  • Arkadiusz Łysoń

Podziel się:

Oceń:

Lotnicze pokolenia znów razem. Pełna sala widowiskowa SCK w Mielcu [FOTO] A. Łysoń Pełna sala SCK w Mielcu świadczy o dużej potrzebie takich spotkań.
Już po raz ósmy przedstawiciele lotniczych pokoleń spotkali się w Mielcu. Tegoroczne spotkanie, jak podkreślili organizatorzy, było wyjątkowe, bo przypadło w 80. rocznicę przemysłu lotniczego w naszym mieście.

Podczas uroczystości wręczone zostały statuetki Dedala – nagrody przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla mieleckiego lotnictwa. W tym roku otrzymali je: prezes Polskich Zakładów Lotniczych Janusz Zakręcki, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, profesor Politechniki Rzeszowskiej Jarosław Sęp, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu Krzysztof Ślęzak, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej Janusz Chojecki oraz przedsiębiorca Grzegorz Szeliga. Dwa dodatkowe wyróżnienia w postaci tablic pamiątkowych otrzymali Kazimierz Królikowski i Marek Graniczkowski.

- Oprócz 80 – lecia przemysłu lotniczego w Mielcu jest jeszcze ważna rocznica, czyli 100 - lecie lotnictwa w Mielcu – przypomniał Kazimierz Szaniawski, prezes stowarzyszenia PROMLOT.  - Stanisław Działowski akurat na początku listopada 1918 roku przybył z Austrii do Polski i rozpoczął znaną powszechnie działalność lotniczą nie tylko w Mielcu, ale również w Krakowie, Bydgoszczy, w całym kraju – podkreślał. - Mielec to miasto, którego związki z lotnictwem mają już 100 lat, ale rozwój Mielca praktycznie rozpoczął się od powstania tutaj przemysłu lotniczego. Rozwój ten może być mierzony liczbą mieszkańców miasta – mówił, przypominając lotniczą historię naszego miasta.

- Nie cały okres tych 80 lat był jednakowy, możemy powiedzieć, że były cztery okresy dużej dynamiki rozwoju. Pierwszym z nich były lata 1937-39, czas budowy w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego wytwórni płatowców nr 2 w Mielcu i podjęcie produkcji samolotu "Łoś". Drugi okres dynamicznego rozwoju to były lata 1950 – 55, kiedy zakład podjął produkcję samolotów odrzutowych typu Mig. Następny okres to są już lata 1956 – 72, w których nastąpiła zmiana profilu produkcyjnego i wprowadzenie branż nielotniczych. Ostatnim okresem rozwoju były lata 1972 – 89 - przypominał Kazimierz Szaniawski.

Zasługi braci Działowskich dla mieleckiego lotnictwa podkreślał z kolei Teofil Lenartowicz, konstruktor i znawca lotnictwa w Mielcu. - Znani z historii Mielca Stanisław i Mieczysław Działowscy byli lotniczymi mechanikami, pilotami, następnie konstruktorami i budowniczymi własnych konstrukcji szybowca i wielu lotniczych awionetek DKD. Ich awionetki i szybowiec zdobywały nagrody, pozostawiając za sobą nawet znane konstrukcje samolotów RWD. Rozpisywała się o nich w okresie międzywojennym lotnicza prasa krajowa. W społeczeństwie Mielca rozbudzili świadomość lotniczą. Służąc w batalionie lotniczym w Krakowie, w Bydgoszczy, a następnie ponownie w Krakowie w II Pułku Lotniczym rozsławiali Mielec, latając na DKD z mieleckim Gryfem na stateczniku. Ich pamięć po dziś dzień czczona jest w lotniczych kręgach seniorów Krakowa i innych ośrodkach. Tylko wybuch wojny 1939 roku przerwał passę Działowskich. Stanisław wraz z synem udał się na wojenną tułaczkę, gdzie latając jako pilot w RAF nad kanałem La Manche, został zestrzelony i zginął, pochowany na obcej ziemi w Anglii.

- Jestem teraz osobą, która łączy Polskie Zakłady Lotnicze z lotniskiem – mówił z kolei Tadeusz Skubisz, wieloletni dyrektor w PZL Mielec. - Za najistotniejszą w mojej działalności sprawę uznałbym to, że Polskie Zakłady Lotnicze  funkcjonują dziś w takiej formie i w takiej kondycji. Pracowałem w PZL w czasie przeprowadzania wielkich inwestycji. Oczywiście nie byłem jedyny, ale udział w tym przedsięwzięciu uważam za najwyższy wkład w przemysł lotniczy ostatnimi laty w Mielcu.

Laureatami VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno-Plastycznego "Samolot w obiektywie i palecie barw" zostali:
Tomasz Bernat (I miejsce), Janusz Wyzina (II miejsce), a także Anna Korzeń i Michał Krawiec (dwa równorzędne III miejsca). Wyróżnieni zostali Maria Szostak i Elżbieta Żuchowska-Pezda.

Organizatorzy przedstawili także wyniki dwóch towarzyszących imprezie konkursów o tematyce lotniczej, zorganizowanych przez Klub Miłośników Lotnictwa przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu. Laureatami VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Na skrzydłach Dedala" zostali: Elżbieta Żuchowska-Pezda (I miejsce), Barbara Siembab (II miejsce) i Dawid Rzeszutek (III miejsce), wyróżnienia natomiast otrzymali Henryka Marek oraz Tomasz Pycior.

Uczestnikiem spotkania był między innymi Henryk Noworyta, urodzony w 1921 roku, obecnie 97 – letni, najstarszy mieszkaniec miasta, który pamięta czasy powstawania lotnictwa w Mielcu.

Uroczystość poprowadził Janusz Chojecki, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, a organizatorem spotkania był Klub Miłośników Lotnictwa TMZM.

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (50)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe