Ekolodzy piszą do ministra w sprawie Kronospanu

  • 29.08.2018, 10:03 (aktualizacja 29.08.2018 10:14)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Ekolodzy piszą do ministra w sprawie Kronospanu
Wraz z publikacją otwartego listu spółki Kronospan Mielec do Ministerstwa Środowiska, który w swej treści niesie ze sobą ładunek żalu kierowany w stronę Ministra, działacze Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna postanowili odnieść się do poruszanych przez Kronospan kwestii.

PEŁNA TREŚĆ LISTU.

Szanowny Panie Ministrze,

W związku z pojawieniem się do wiadomości publicznej treści listu otwartego spółki Kronospan Mielec, który dotyczy uchylenia postanowienia Marszałka Województwa Podkarpackiego w zakresie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności dla decyzji zmieniającej pozwolenie zintegrowane dla instalacji eksploatowanych przez zakład Kronospan w Mielcu, a w szczególności załączonych do listu wyników badań, pragniemy poinformować, że w ostatnim raporcie Inspektorat PWIOŚ dokonał szczegółowej weryfikacji tzw. raportów samo-kontrolnych spółki i stwierdził naruszenie w zakresie niezgodności wyników ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska (Dz.U. Nr215, poz. 1366).

Stwierdzono m.in., że w sprawozdaniach samo kontrolnych realizowanych przez akredytowane laboratorium w latach 2016/2017 nie udzielano informacji w zakresie obciążenia instalacji, dla której realizowano pomiar. Informowano jedynie o aktualnej mocy palnika w komorze spalania. Po przeprowadzeniu analizy, inspektorat PWIOŚ stwierdził, że podawanie parametru mocy palnika nie określa faktycznego obciążenia instalacji w trakcie realizowania pomiarów. Powyższe stwierdzenie jest wynikiem przeprowadzonej analizy powiązań technologicznych poszczególnych urządzeń, które wchodzą w skład ciągu technologicznego suszarni wiórów. Nie podawano także obciążenia suszarni materiałem poddawanym suszeniu wyrażonym w procentach lub tonach.

Powyższa informacja udzielona w ostatnim protokole PWIOŚ z maja b.r. poddaje w wątpliwość czy realizowany przez zakład tzw. auto-monitoring jest rzetelny, zwłaszcza, że przedłożony obecnie dla Sz. Pana Ministra najnowszy raport firmy WESSLING, który był realizowany na zlecenie Prezydenta Miasta Mielca także nie zawiera informacji w zakresie obciążenia źródła emisji w czasie wykonywanych pomiarów. Z naszej analizy archiwalnych raportów samo-kontrolnych zakładu wynika, że podawana moc palnika w trakcie pomiarów wynosiła zaledwie od 28 MW do 43 MW, więc była znacznie niższa od zainstalowanej mocy maksymalnej, która formalnie wynosiła przed modernizacją 65MW, a obecnie została zwiększona do 90MW mocy termicznej.

Prosimy zatem Sz. Pana Ministra o szczegółową analizę naruszeń i popełnionych wykroczeń, które wykazał PWIOŚ w ostatnim raporcie pokontrolnym. Mamy obawy co do wiarygodności realizowanych pomiarów przez zakład, a co gorsza, co do poprawności naliczania dotychczasowych opłat za korzystanie ze środowiska. Nie sposób także nie zadać sobie pytania, dlaczego dopiero teraz PWIOŚ przeprowadził tak wnikliwą analizę archiwalnych raportów samo kontrolnych pod względem formalno-prawnym i dlaczego te niekompletne raporty były przyjmowane przez departament OŚ przy UMWP w Rzeszowie? Potwierdza to także osobista adnotacja dyrektora departamentu, który udzielił informacji do udostępnionych w kwietniu b.r. materiałów, że w wykazach wielkości emisji rocznych za 2016 i 2017 znajdują się dane, nasuwające zastrzeżenia i będą one dogłębnie analizowane i korygowane.

Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna 

Szymon Burek

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Analityk
Analityk 31.08.2018, 20:46
Dziwne. Ekolodzy ciągle o tym samym. Żadnych nowych dowodów. Szkoda, że minister ma tak dużo czasu na odpowiedź...

Pozostałe