Pielgrzymi z Mielca wyruszyli na Jasną Górę! [FOTO, VIDEO]

  • 17.08.2018, 10:58 (aktualizacja 27.08.2018 08:34)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Pielgrzymi z Mielca wyruszyli na Jasną Górę! [FOTO, VIDEO] SzB. Ponad 200 km i dziewięć dni przed pielgrzymami z Tarnowa na Jasną Górę!
„Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa” – takie hasło towarzyszy XXXVI Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, która dziś rozpoczęła się w Tarnowie od uroczystej mszy sprawowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Chwilę po godzinie 8 grupy pielgrzymkowe wyruszyły na szlak. W tym roku grupa prawie 400 osób z powiatu mieleckiego wyruszyła na pielgrzymi szlak. Towarzyszyli im reporterzy Korso.

- Niech ta pielgrzymka uświadamia nam jeszcze bardziej, że Kościół powinien żyć w każdym i w każdej z nas – powiedział dziś do pielgrzymów biskup Andrzej Jeż, żegnając tłum kilku tysięcy pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Tar nowskiej. 

Na placu katedralnym dziś rano modlili się pielgrzymi, którzy zdecydowali się na dziewięciodniowe rekolekcje w drodze. W pielgrzymce uczestniczą mieszkańcy Mielca i powiatu mieleckiego, którzy idą w grupach nr 16, 17 i 18. 

„Wszyscy tworzymy jeden, Chrystusowy Kościół i jesteśmy odpowiedzialni za jego losy. Nierozerwalny związek Kościoła i Ducha Bożego pięknie ujął św. Augustyn słowami 'Ile ktoś miłuje Kościół Chrystusowy, tyle ma Ducha Świętego. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy ja kocham Kościół, w jaki sposób czuję się za niego odpowiedzialny - mówił do pielgrzymów bp Andrzej Jeż.

Siła tkwi w jedności – mówił bp Jeż. W homilii ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił siłę zjednoczenia – w rodzinie, małżeństwie, Kościele i podczas pątniczej drogi.

„Nie zdajemy się jedynie na własne siły, lecz możemy mieć oparcie w drugim człowieku i to szczególnie odczuwa się w czasie pielgrzymowania, gdzie tak bardzo jesteśmy ze sobą złączeni”.

Działając razem w jedności potrafimy odkrywać to co jest najważniejsze w Kościele – osobę Jezusa Chrystusa - dodał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Chcemy na drogach synodalnych zmierzać mocą Ducha Świętego w tym kierunku, aby odkrywać w naszym Kościele obraz Jezusa Chrystusa. Pozwalając się prowadzić Duchowi Świętemu nasze bogactwo talentów, odmienności, różnorodności nie staje się powodem konfliktów jak w innych obszarach życia - społecznego, politycznego, czasami gospodarczego - lecz przeciwnie. Duch Święty potrafi tę różnorodność ukazać w jedności komunii całego Kościoła – powiedział bp Jeż.

Rekolekcje w drodze poprowadzi jezuita o. Remigiusz Recław z Łodzi. Jest on m.in. duszpasterzem wspólnoty charyzmatycznej “Mocni w Duchu” i cenionym rekolekcjonistą. O. Remigiusz przygotował konferencje, które zostały nagrane i pielgrzymi będą mogli słuchać tych rozważań podczas drogi. Będzie je również emitować rozgłośnia diecezjalna - radio RDN dla duchowych pielgrzymów. Nie zabraknie też transmisji i relacji dla wielotysięcznej rzeszy duchowych pątników.

„Potrzebujemy poznać Pana Boga, a to zaprowadzi nas do otwarcia naszego serca na Chrystusa, żeby nie tylko w Niego wierzyć, ale Jemu zawierzyć swoje życie. Ufam, że takie zawierzenie dokona się w czasie tej pielgrzymki a to sprawi, że będziemy doświadczać obecności i dobroci Ojca, który chce nas prowadzić i umacniać. Ożywieni przez Ducha Świętego i otwarci na Boga możemy doznać wielu łask w wymiarze duchowym, uzdrowień, pocieszeń, wzmocnienia” – mówi dyrektor pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 25 sierpnia. Na szlaku będą śluby, prymicje, modlitwa za misje, Ojczyznę, powołania, a także wspólne uwielbienie Pana Boga.

W tym roku przygotowano także nowość – aplikację #aPPT. Ułatwi ona zarówno zorientowanie się na trasie, jak i dotarcie do znajomych pielgrzymów w celu odwiedzin. Dla duchowych pielgrzymów to nagrania audio konferencji i patronów dnia. Dzięki aplikacji można poznać grupy pielgrzymkowe, są też mapy noclegów. A dzięki informatorowi można się dowiedzieć w jakiej kolejności grupy wychodzą z postoju i sprawdzić ile kilometrów zostało do chwili odpoczynku.

 

Szymon Burek

Zdjęcia (67)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Ananasowy
Ananasowy 17.08.2018, 12:02
Pielgrzymka fajna sprawa, w tym roku niestety nie udało się znaleźć czasu na to :( Pozdrawiam grupe 16

Pozostałe