Pożar w Kronospanie. Ekolodzy zadają pytania: Dlaczego zakład nie wstrzymał pracy?

  • 8.08.2018, 14:12
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Pożar w Kronospanie. Ekolodzy zadają pytania: Dlaczego zakład nie wstrzymał pracy?  SzB. - Pożar wstrzymał pracę niektórych obszarów zakładu - wyjaśnia w swoim komunikacie Zarząd Kronospanu w Mielcu
W fabryce Kronospanu w Mielcu doszło w środę do pożaru. Według straży pożarnej zapłonęły produkty obróbki drewna, palił się dach silosu. Mimo tego zakład nie wstrzymał produkcji.

„Tak dużej awarii jak ta jeszcze nie widziałem, ale podobne zdarzenia na terenie fabryki mają miejsce regularnie. Przez około godzinę brązowo-czarny dym leciał w kierunku Chorzelowa, gdzie mieszka około dwóch i pół tysiąca ludzi” – mówi Mikołaj Skrzypiec, prezes Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna z Mielca.

„Po takim zdarzeniu natychmiast powinny zostać wstrzymane wszelkie prace, tak np. zareagowano w zakładach Kronospanu w Igławie w Czechach, gdzie latem 2017 roku wybuchł pożar. Tymczasem fabryka w Mielcu pracowała, jak gdyby nic się nie stało, co może mieć fatalne skutki dla ludzi i powietrza w mieście. To igranie z bezpieczeństwem i zdrowiem mieszkańców” – zauważa radca prawny Fundacji ClientEarth Kamila Drzewicka.

W lipcu Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna złożyły odwołania od decyzji Marszałka Województwa Podkarpackiego, zmieniającej pozwolenie zintegrowane dla fabryki Kronospanu w Mielcu.

Obie organizacje, które walczą o czyste powietrze w Mielcu, wniosły o uchylenie decyzji oraz odmowę wydania nowego pozwolenia zintegrowanego. Domagają się też zaostrzenia limitów emisji zanieczyszczeń dla zakładów Kronospan.

Szymon Burek

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Pawelec
Pawelec 10.08.2018, 08:42
Najwazniejsze, ze szybko zareagowali i nic nikomu sie nie stalo.
cebulactwo
cebulactwo 9.08.2018, 22:38
Zakład daje prace, odprowadza podatki – ale zawsze trzeba się dowalić
Mati
Mati 9.08.2018, 22:33
Dziwne... w fabryce wybuchł pożar, szybko ugaszono, nikt nie zginął – no tak... kogo to zainteresuje...
hmmm?
hmmm? 9.08.2018, 22:28
Czy ktoś z ekologów sprawdzał czujniki jakości powietrza? Wszystkie świeciły się na zielono.
Przecież w Czechach
Przecież w Czechach 9.08.2018, 22:23
sytuacja była znacznie poważniejsza
xoxo
xoxo 9.08.2018, 22:19
Może zrobimy kontrole w innych zakładach czy działają tam systemy przeciw pożarowe? Eh pewnie nawet nich nie mają :( :(
propozycja
propozycja 9.08.2018, 22:19
Proponuję bliżej się przyjrzeć tym ekologom...
pracownik
pracownik 9.08.2018, 22:19
Zakład pracował, bo inne części nie były zagrożenie. Wstrzymanie produkcji to koszty, a wszyscy chcą kupować jak najtaniej.
Ekolodzy to działają tylko jak mają interes.
Ekolodzy to działają tylko jak mają interes. 9.08.2018, 22:18
Jak w środku puszczy noteckiej zaczęli budować zamek to żaden się nawet nie zająknął
antyekolog
antyekolog 9.08.2018, 22:13
Pokaż ekologu czym palisz w piecu, a powiem ci kim jesteś!

Pozostałe