Kontrowersyjny "Dąb Niepodległości" [interwencja]

  • 3.08.2018, 10:53
  • ml
Podziel się:
Oceń:
Kontrowersyjny "Dąb Niepodległości" [interwencja] ml Na tablicy przy dębie poza szkołą podpisana jest także Młodzież Wszechpolska.
- Na tablicy przy dębie na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego podpisana jest Młodzież Wszechpolska. Jaki ta organizacja ma związek z niepełnosprawnymi dziećmi? - pyta nasz czytelnik.

Coraz więcej w naszym otoczeniu symboli stulecia niepodległości - dębów, pomników. Natłok niepodległościowych symboli sprawia, że coraz częściej spotykamy się z kontrowersyjnym ich przyjęciem. Tak też się stało w przypadku Dębu Niepodległości posadzonego na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Królowej Jadwigi w Mielcu.

- Przy szkole dla niepełnosprawnych znalazł się pomnik ku czci kontrowersyjnego generała - Tadeusza Jordana Rozwadowskiego, który na dodatek w żaden sposób nie jest związany z Mielcem. Takie pomniki powinno się stawiać przy szkołach z klasami wojskowymi, a nie tu. Co więcej, podpisana jest na nim Młodzież Wszechpolska - mówił zbulwersowany czytelnik Korso. - Jaki ta organizacja ma związek z niepełnosprawnymi dziećmi? One nie są odporne na złe wpływy, a wszyscy wiemy, co to jest za organizacja - alarmował, nawiązując do doniesień medialnych o rasistowskich zachowaniach członków organizacji, agresji na marszach czy kontrowersyjnych wypowiedziach, np. dotyczących segregacji rasowej.

Postanowiliśmy sprawdzić, co parapolityczna i skrajnie prawicowa Młodzież Wszechpolska ma wspólnego z SOSW. Okazuje się, że posadzenie dębu było pomysłem wszechpolaków, wśród których są rodzice dzieci z ośrodka. - Pomysł na organizację tego pięknego przedsięwzięcia wypłynął od Stowarzyszenia Młodzieży Wszechpolskiej koło w Mielcu przy poparciu i entuzjazmie przedstawicieli rodziców. Pamiątkową tablicę i dąb ufundowali działacze Stowarzyszenia Młodzieży Wszechpolskiej - informuje dyrektor Elżbieta Wyparło. 

- Uwagę czytelnika, że takie tablice powinny być przy szkołach z klasami wojskowymi, uważam za zarzut kompletnie oderwany od rzeczywistości - dodaje. Z odpowiedzi dyrektor dowiadujemy się też, że szkole nie zależało na postaci związanej z Mielcem, ale z walką o niepodległość. Pełna treść odpowiedzi dostępna jest w redakcji Korso. Udało nam się też dowiedzieć, że patron dębu został przydzielony odgórnie przez fundatorów, nie było tu możliwości zmiany.

Zwróciła się do nas także mama jednego z uczniów ośrodka, sympatyzująca z Młodzieżą Wszechpolską. - To była między innymi moja inicjatywa. Dzieci z ośrodka nie są gorsze czy głupsze od innych, mimo że są niepełnosprawne. Rozumieją, co to znaczy ojczyzna i też chcą okazywać patriotyzm. Mają prawo mieć na terenie swojej szkoły odpowiednie miejsce do tego - argumentowała. Zareagowała również na zarzuty wobec Młodzieży Wszechpolskiej. - Ta organizacja robi wiele dobrego. Jeżeli ktoś uważa inaczej, powinien najpierw przeczytać jej statut - ucięła. 

ml

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe