Mistrzowski koncert litewskiej orkiestry a niezwykłym solowym występem Augusty Jusionyte [FOTO]

  • 5.07.2018, 08:44 (aktualizacja 05.07.2018 09:10)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mistrzowski koncert litewskiej orkiestry a niezwykłym solowym występem Augusty Jusionyte [FOTO] S. Burek
Lithuanian Chamber Orchestra, czyli jedna z najlepszych europejskich orkiestr wystąpiła w Mielcu w ramach XXI. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.

Litewska Orkiestra Kameralna (LCO), założona w 1960 roku przez prof. Sauliusa Sondeckisa (jej dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta w latach 1960–2004), uważana jest za najlepszą orkiestrę na Litwie, ale też cieszy się uznaniem międzynarodowym.

Orkiestra koncertowała w całej Europie, w obu Amerykach, na Kubie, w Egipcie, RPA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Australii, Chinach i Japonii, a jej muzyka wybrzmiała w najsłynniejszych salach koncertowych Europy: w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Royal Festival Hall w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Concertgebouw w Amsterdamie, Salle Pleyel w Paryżu oraz Gewandhaus w Lipsku. Orkiestra uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Salzburgu, Szlezwiku-Holsztynie, Lucernie i Ludwigsburgu, a także podczas Bachwoche Ansbach, Moskiewskich Wieczorów Grudniowych Światosława Richtera, Festiwalu Muzycznego w Rheingau, Festiwalu Ivo Pogorelića, Festiwalu Yehudi Menuhina w Gstaad, Berlińskiego Festspiele oraz wielu innych.

Zespołem kierowało wielu światowej sławy dyrygentów. Wśród nich był m.in. sir Yehudi Menuhin, który poprowadził zespół w blisko 60 koncertach podczas dorocznych tournée LCO. Wraz z litewską orkiestrą wystąpiło bardzo wielu znakomitych solistów. Były wśród nich gwiazdy światowego formatu: Gidon Kremer, Igor Ojstrach, Wladimir Spivakov, Daniel Hope, Julian Rachlin, Sarah Chang, Janine Jansen, Mścisław Rostropowicz, Natalia Gutman, Mischa Maisky, Evgeny Kissin, Barry Douglas, Denis Matsuyev, Gábor Boldoczki, Jean Pierre Rampal.

Orkiestra nagrała ponad 100 płyt. Muzycy z Litwy specjalizują się głównie w muzyce Bacha i Mozarta, jednak mają też na swoim koncie nagrania utworów premierowych. Litewska Orkiestra Kameralna szczególną wagę przykłada do muzyki ojczystej, o czym świadczy dobitnie fakt, iż grali ponad 200 utworów Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, Balysa Dvarionasa, Stasysa Vainiūnasa, Eduardasa Balsysa i innych litewskich kompozytorów.

Od grudnia 2008 roku  dyrektorem artystycznym zespołu jest skrzypek Sergej Krylov. 

Szymon Burek

Zdjęcia (40)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe