Trudna sytuacja w szpitalu! Nie działa Szpitalny Oddział Ratunkowy i dermatologia! W dalszym ciągu wstrzymane są przyjęcia do szpitala!

  • 29.06.2018, 20:18 (aktualizacja 05.07.2018 09:21)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Trudna sytuacja w szpitalu! Nie działa Szpitalny Oddział Ratunkowy i dermatologia! W dalszym ciągu wstrzymane są przyjęcia do szpitala!
73 pracowników szpitala przebywa na zwolnieniach lekarskich! Pracownicy masowo szli na chorobowe w ostatnią środę i czwartek. Dzisiaj dyrekcja zamknęła działalność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego! Problemy są także na kilku innych oddziałach. Dyrektor Leszek Kwaśniewski zapewnił nas, że nie ma mowy o ewakuacji szpitala.

Jak już  informowaliśmy, dyrekcja szpitala w czwartek, 28 czerwca, podjęła decyzję o nieprzyjmowaniu nowych  pacjentów ze względu na dużą absencję personelu pielęgniarskiego. Przypominamy również, że od kwietnia personel pielęgniarski wszedł w spór zbiorowy z pracodawcą. Jednak szpitalny Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych odcina się od fali zwolnień lekarskich pielęgniarek. Szefowa Związku Jolanta Dul uważa, że nie należy tej sytuacji wiązać ze Związkiem.

- Dużej absencji chorobowej personelu nie należy łączyć ze sporem zbiorowym, ani z organizacją związkową. Nie my wystawialiśmy zwolnień lekarskich. Powiem tylko tyle, że kadra pielęgniarska pracująca w szpitalu jest przemęczona. To głównie pracownice mające ponad 50 lat - informuje nas Jolanta Dul, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu w Mielcu. 

Ze względu na to, że absencja dotyczy dużej grupy personelu, sprawą zainteresowała się wicewojewoda podkarpacka Lucyna Podhalicz, która dziś była w mieleckim szpitalu.  Doszło do spotkania dyrekcji szpitala, starosty Zbigniewa Tymuły i przedstawicieli Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych . 

- W ostatnim czasie do szpitala spłynęło kilkadziesiąt zwolnień lekarskich. Taką formę do oceny pozostawiam każdemu osobiście. Problem absencji kadry występuje na kilku oddziałach. Zawieszam w tym momencie działalność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i trzeba tu przyznać, że jest to poważna sytuacja - komentuje dyrektor placówki Leszek Kwaśniewski.

Mediacje z pielęgniarkami

Ze względu na trwający spór zbiorowy dziś w szpitalu doszło do serii rozmów mediacyjnych. Przedstawiciele związku zawodowego przekazali swoje postulaty. Pielęgniarki walczą o podwyżkę 1500 zł netto. Chcą skrócenia okresu rozliczeniowego z trzech miesięcy do jednego miesiąca. Mówią także o potrzebie utworzenia regulaminu wynagradzania. 

- Dyrekcja chce rozmawiać. W stosunku do dwóch ostatnich postulatów zaproponowaliśmy niezwłoczne rozpoczęcie prac nad regulaminem wynagradzania. Chcemy umożliwić pielęgniarkom rozwiązanie problemu okresu rozliczeniowego z trzymiesięcznego do jednomiesięcznego. W kwestii podstawowej, czyli finansowej, dyrekcja w tym momencie nie zajęła jednoznacznego stanowiska. Uważam, że jakiekolwiek ustalenia na szybko i na gorąco nie są wskazane. Mogą spowodować zagrożenia, jeśli chodzi o płynność finansową szpitala. Decyzje finansowe związane z podwyżkami muszą być starannie wyliczone - komentuje dyrektor.

 

W sytuacji ratowania zdrowia i życia szpital w Mielcu funkcjonuje normalnie. Obecnie aż do odwołania placówka nie przyjmuje nowych pacjentów, którzy są kierowani do innych sąsiednich szpitali w regionie. 

- Już całe województwo wie, co dzieje się w szpitalu w Mielcu. W ciągu dwóch dni ponad 70 zwolnień lekarskich. Pani wojewoda myślała, że tu była jakaś epidemia.  Apeluje do wszystkich mieszkańców o rozwagę i spokój. Na tę chwilę w szpitalu nie jest wesoło, ale myślę, że damy radę. O ewakuacji szpitala nie ma mowy. Część personelu bardzo dobrze pracuje, za co bardzo serdecznie dziękuję! - powiedział nam starosta Zbigniew Tymuła.

 

 

 

 

 

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Sm
Sm 2.07.2018, 10:24
Czy któraś z osób wypowiadających sie źle o pielęgniarkach ma w ogóle pojęcie o tym jaki zawód One wykonują? Prosze bardzo, niech jeden z drugim pójdą na chociażby jeden dyżur 24h i niech zobaczą z czym tak na prawdę te kobiety/mężczyźni muszą się zmagać każdego dnia! Uważacie że pensja 2000 zł jest warta nieprzespanych nocy, walki z poniżaniem i niekiedy głupotą pacjentów, bardzo często z agresją, wszystkimi zarazkami, bateriami, które wnoszą ludze z zewnątrz, bo przypominam, że dziennie przez SOR może przewinąć się kilkadziesiąt albo kilkaset rożnych ludzi? I proszę nie mówić ze te osoby wiedzą na co sie decydowały wybierając taki zawód, bo przypominam, że istnieją ludzie na świecie którzy mają do tego serce! A Wy zamiast doceniać potraficie tylko ocenić. Zastanówcie sie lepiej zanim cos powiecie, bo nie znacie nawet połowy tego co one
miauu
miauu 1.07.2018, 11:51
Radny Z Tymula mial gotowe rozwiazania ale starosta Z Tymula nie ma pieniedzy i pomyslow....... To kto wiedzial jak rozwiazac problemy w szpitalu???? Czy nikomu poza lekarzami nie naleza sie godne warunki pracy, podwyzki, normalne traktowanie?????
Monika
Monika 30.06.2018, 16:38
Podwyżka 1500 netto? To chyba jakaś kpina... Pozostawić pacjentów i iść na udawanie zwolnienie? Bo raczej mało prawdopodobne aby wszyscy w jednym czasie się rozchorowali. Dyrekcja szpitala powinna sprawę zgłosić do kontroli ZUS.
Józek
Józek 30.06.2018, 09:26
Zus powinien skontrolować każdego z tych pracowników bo za symulowanie.
Ktoś
Ktoś 30.06.2018, 09:00
A ja powiem tak, wypowoadajaca sie Pani w powyzszym artykule ma 100% racji, ze stan kadry pielegniarskiej to osoby 50+ to prawda. Jest to zawod ciezki, niewdzieczny i nieoplacalny w Polsce. A pielegnoarek teraz nie ma bo mlode osoby nie interesuje praca za male pieniadze . Dobrze ze panie wzięły dyrekcje w obroty i pokazaly co potrafią ???????? A Mielecki szpital zawsze mial jakies prooblemy. Ale zgadzam sie z Dziobakiem ze szpital powinien pokryc koszty transportu ☺
Laki
Laki 30.06.2018, 07:42
Kontrola ZUS obowiązkowo ,kto wydawał im zwolnienia ! To jest cyrk ! Zawsze stwarzają problem , chcą zarabiać jak lekarze a obowiązki mają inne .....jak szły do pracy 30 lat temu to co zarobki miały lepsze ? Nie wspomnę tutaj o ich traktowaniu pacjentów , szacunek u ludzi dawno stracony ...
dziobak
dziobak 29.06.2018, 23:37
mam nadzieję, że z tytułu zamknięcia SORu oraz wstrzymania przyjęć planowych kontrakt szpitala zostanie obniżony, a pieniądze przekazane do właściwie pracujących szpitali, ponadto szpital powinien zapłacić karę za niewykonany kontrakt oraz pokryć koszty dodatkowych kilometrów karetek z tytułu transportu chorych do Dąbrowy, Tarnowa, Tarnobrzega, Kolbuszowej, Dębicy; niezbędne pieniądze należy pozyskać z puli przeznaczonej na płace dla pielęgniarek i lekarzy
puulina
puulina 29.06.2018, 22:33
przeciez urlop powinien byc na planowany na pare miesiecy wczesniej ,i nie wszyscy na hurrra,jak mozna dopuscic do takiej sytuacji ze pierwsza pomoc nie jest lub nie moze byc udzielona potrzebujacemu !!!!!!KARYGODNE!!!
dziobak
dziobak 30.06.2018, 12:01
zapomniałaś o urlopie na żądanie - 4 dni w roku, a planowanie wyłącznie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie zawsze jest korzystne dla pracownika i pracodawcy - tylko dialog i wzajemne zrozumienie, o które tak trudno w naszych realiach; niestety potwierdza się to co od dawna głoszę, "żadne pieniądze wpompowane w sektor usług medycznych nie spowodują poprawy systemu, a zostaną zgarnięte przez lekarzy i pielęgniarki do ich kieszeni; trzeba tak zreformować sektor usług medycznych, aby pieniądze szły za pacjentem i pacjent decydował, do której lecznicy, lekarza, pielęgniarki trafią", ale to jest nie realne, bo lobby medyczne jest zbyt silne, a szpitale nie są od leczenia pacjentów, tylko mają zapewnić stały dochód lekarzom i pielęgniarkom

Pozostałe