Ukazał się nowy „Rocznik Mielecki”

  • 2.04.2016, 10:12
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Ukazał się nowy „Rocznik Mielecki” SzB
„Rocznik Mielecki” to periodyk naukowy wydawany już od 18 lat przez Muzeum Regionalne w Mielcu. Powstał, aby przybliżać, zwłaszcza w młodemu pokoleniu, ciekawą historię naszej „Małej Ojczyzny”.

Najnowszy „Rocznik” otwiera artykuł poświęcony hrabiemu Franciszkowi Wiesiołowskiemu,XIX-wiecznemu konspiratorowi z Wojsławia, a zarazem pisarzowi, poecie i dramaturgowi, postaci tyleż tragicznej, co i romantycznej, dziś już prawie zupełnie zapomnianej. Przypomniana została także sylwetka profesora prawa Tadeusza Bigo, mielczanina, w latach młodości związanego z działalnością irredentystyczną. To on tym, który w 1914 r. poprowadził wraz ze Stanisławem Hyjkiem mieleckich drużyniaków na krakowskie Oleandry. Okresowi okupacji hitlerowskiej poświęcone są artykuły dotyczące organizacji Baudienst w Mielcu i Pułkowi im. Wincentego Witosa, mało znanemu epizodowi konspiracyjnemu związanemu z podziemiem narodowym. W tym tomie „Rocznika” wznowiona została seria bohaterów Virtuti Militari z naszego regionu, owych „najdzielniejszych z dzielnych”, prezentowanych w ramach „Mieleckiego Pocztu Kawalerów VM”. W tomie znalazło się także wiele ciekawych materiałów źródłowych np. do historii mieleckiego Kościoła czy lotniczych zdjęć naszego miasta i okolicy z 1944 r., bardzo ciekawych z punku widzenia współczesnego rozwoju urbanistycznego miasta. Istotne miejsce zajmują recenzje i omówienia książek historycznych związanych z historią naszego regionu. Na łamach przypomniano także (na marginesie przypadających rocznic) różne, zasłużone w historii miasta i regionu osoby.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe