Mielec walczy o czyste powietrze. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 21.06.2018, 11:17 (aktualizacja 21.06.2018 11:19)
  • AS
Podziel się:
Oceń:
Mielec walczy o czyste powietrze. Komentarz Andrzeja Skowrona
Mielec znajduje się w zestawieniu miast w Polsce o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu i stąd cieszy fakt powstania w tym roku całkowicie oddolnej inicjatywy skupiającej szczególnie ludzi młodych o różnych poglądach politycznych, których głównym celem okazuje się być "walka" o czyste powietrze w mieście i okolicy.

Zorganizowanie w krótkim odstępie czasu dwóch marszo-protestów, na które pozytywnie odpowiedziała ogromna liczba mielczan, pokazuje z jednej strony, jaką rolę współcześnie odgrywają media społecznościowe, a z drugiej strony – co istotniejsze – jak ważna jest wspólna sprawa, interes publiczny, który jednoczy lokalną społeczność w działaniach.

Skala marszo-protestów, nagłośnienie sprawy przez środki masowego przekazu oraz przedstawienie przez organizatorów jasno sprecyzowanych postulatów okazało się być skutecznym lobbingiem na rzecz ochrony środowiska i czystego powietrza. Działacze samorządowi nie mogli z różnych względów pozostać obojętni na te wydarzenia, lecz wzmogli swoją aktywność na wielu płaszczyznach, począwszy od bezpośredniego udziału w pierwszym marszo-proteście, poprzez powołanie zespołu do spraw poprawy jakości powietrza, zapraszając do Mielca ministra ochrony  środowiska Henryka Kowalczyka i wicepremier Beatę Szydło. W rezultacie mamy aktualnie do czynienia ze zmianami w ustawie Prawo ochrony środowiska, które dotyczą m.in.  kwestii stałego monitoringu jakości powietrza.

Oczywiście "walka" o czyste powietrze wciąż trwa, niemniej jednak już teraz strona społeczna pokazała, jak ważne jest zaangażowanie się w sprawy publiczne, jak ważna jest osobista aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym lokalnej wspólnoty. Tak rodzi się i funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie. Społecznicy z Mielca są tego dobrym przykładem.

AS
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.