Mielec walczy o czyste powietrze. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 21.06.2018, 11:17 (aktualizacja 21.06.2018, 11:19)
  • AS
Podziel się:
Oceń:
Mielec walczy o czyste powietrze. Komentarz Andrzeja Skowrona
Mielec znajduje się w zestawieniu miast w Polsce o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu i stąd cieszy fakt powstania w tym roku całkowicie oddolnej inicjatywy skupiającej szczególnie ludzi młodych o różnych poglądach politycznych, których głównym celem okazuje się być "walka" o czyste powietrze w mieście i okolicy.

Zorganizowanie w krótkim odstępie czasu dwóch marszo-protestów, na które pozytywnie odpowiedziała ogromna liczba mielczan, pokazuje z jednej strony, jaką rolę współcześnie odgrywają media społecznościowe, a z drugiej strony – co istotniejsze – jak ważna jest wspólna sprawa, interes publiczny, który jednoczy lokalną społeczność w działaniach.

Skala marszo-protestów, nagłośnienie sprawy przez środki masowego przekazu oraz przedstawienie przez organizatorów jasno sprecyzowanych postulatów okazało się być skutecznym lobbingiem na rzecz ochrony środowiska i czystego powietrza. Działacze samorządowi nie mogli z różnych względów pozostać obojętni na te wydarzenia, lecz wzmogli swoją aktywność na wielu płaszczyznach, począwszy od bezpośredniego udziału w pierwszym marszo-proteście, poprzez powołanie zespołu do spraw poprawy jakości powietrza, zapraszając do Mielca ministra ochrony  środowiska Henryka Kowalczyka i wicepremier Beatę Szydło. W rezultacie mamy aktualnie do czynienia ze zmianami w ustawie Prawo ochrony środowiska, które dotyczą m.in.  kwestii stałego monitoringu jakości powietrza.

Oczywiście "walka" o czyste powietrze wciąż trwa, niemniej jednak już teraz strona społeczna pokazała, jak ważne jest zaangażowanie się w sprawy publiczne, jak ważna jest osobista aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym lokalnej wspólnoty. Tak rodzi się i funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie. Społecznicy z Mielca są tego dobrym przykładem.

AS

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe