Oświadczenie strony społecznej w sprawie spotkania w Kronospanie

  • 12.06.2018, 23:52 (aktualizacja 13.06.2018 00:10)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Oświadczenie strony społecznej w sprawie spotkania w Kronospanie
W piątek 9 czerwca dyrekcja Kronospanu zorganizowała w siedzibie zakładu spotkanie, w którym uczestniczyli: pełniący Funkcję Prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos, czy Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Nie pojawili się przedstawiciele strony społecznej. Do redakcji dotarło oświadczenie tej grupy.

OŚWIADCZENIE REPREZENTACJI STRONY SPOŁECZNEJ MIELCA 


W imieniu naszego Stowarzyszenia które uczestniczy na prawach strony społecznej w postępowaniu administracyjnym o nowy wniosek dla Kronospanu oraz uczestników Manifestacji, która 10. czerwca przeszła ulicami Mielca w celu kontynuacji walki o czyste powietrze i wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu względem działań zakładów koncernu Krono w Mielcu, pragniemy poinformować o powodach naszej odmowy uczestniczenia w niedawnym spotkaniu w Kronospanie:


Jako reprezentacja strony społecznej postanowiliśmy wspólnie, by nie brać udziału w tym spotkaniu, gdyż jesteśmy zdania, że stanowić ono miało jedynie próbą przekonania opinii publicznej, jakoby Kronospan zdecydował się rozmawiać ze społeczeństwem. Według nas, firma wcale tego nie chce: Oficjalnie zaproszono Pana Fryderyka Kapinosa jak i Pana Marszałka Ortyla, strona społeczna natomiast była w pośpiechu zapraszana przez pracowników Urzędu Miasta telefonicznie, na jeden dzień przed wyznaczonym arbitralnie przez dyrekcję Kronospanu terminem.


Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż dyrekcja Kronospanu niejednokrotnie ostentacyjnie wręcz odmawiała uczestnictwa w spotkaniach tyczących się bezpośrednio jej działalności, w tym tych organizowanych m.in. przez Pana Kapinosa, odmawiała także bezpośrednich rozmów z mediami, jej przedstawiciele wymownie milczeli podczas rozprawy administracyjnej w SCK w marcu. Nie skorzystali także z ważnego zaproszenia do udziału w mediacjach ze stroną społeczną i przedstawicielami organów administracji publicznej, organizacji związkowych, pracodawców, marszałka i wojewody, które zorganizowane zostało w marcu br. przez Podkarpacką Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego w Rzeszowie (przykłady można mnożyć), zatem obecne „zaproszenie do rozmów” uważamy za kolejny przejaw aroganckiego stosunku dyrekcji firmy do niedawnych wydarzeń jak i samych mielczan. 


Nie zgadzamy się, by rozmawiać o rozbudowie zakładu, promowanej przez Kronospan jako „proekologiczna modernizacja” tylko po to, by firma mogła później ogłosić, że „wypełniła obowiązek konsultacji” ze stroną społeczną. Nie interesują nas takie w pośpiechu organizowane wycieczki do świecących nowością kominów i na pewno nie będziemy rozmawiać na terenie fabryki, którą od wielu lat rządzą ludzie, nieustannie przekonujący nas że czarny dym to „para wodna”, emisje „nie powodują zanieczyszczenia środowiska” i że problemu „nie ma”. Problem jest, był i niestety, obawiamy się, że bez kolejnych, zdecydowanych działań ze strony mielczan jak i władz, problem ten pozostanie. 


Nie wierzymy w zapewnienia o monitoringu emisji zanieczyszczeń w firmie, gdy na jaw wychodzą informacje o tym, że Kronospan aktywnie prowadzi działania prawne, by tego monitoringu uniknąć. Mamy wątpliwości co do intencji firmy i jej zarządu który dopiero po 20 latach działania podejmuje działania, które nie są ich dobrą wolą, ale wymusiła je zmiana w europejskim prawie do którego polska od lat się dostosowywała. Firma stara się pospiesznie kreować swój wizerunek przyjaznej środowisku, naiwnie licząc, że mielczanie zapomnieli już o dwudziestoletniej rzeczywistości dymów, odoru, pyłów i hałasu.


Obecność Kronospanu w Mielcu nie jest, jak do dziś z uporem starają się przekonywać władze spółki, warunkiem przetrwania miasta, swoistym „być albo nie być”. Dyrekcja zakładu miała dwie dekady aby podjąć się rozwiązania problemów, które powodowała jej działalność. Była możliwość dialogu czy choćby odniesienia się do tych problemów w rzetelny i uczciwy sposób, z tejże możliwości nikt z członków zarządu spółki nie odważył się kiedykolwiek skorzystać. Ani razu historii firmy nikt z jej kierownictwa  nie przyznał otwarcie i publicznie, że działalność Kronospanu powodowała uciążliwości i że przez lata nie zrobiono niczego, by je skutecznie wyeliminować. 


Zatem, jeżeli dyrekcja Kronospanu w istocie uważa, że (cyt.) „jest częścią społeczności Mielca” to w imieniu tejże Społeczności, zapraszamy do spotkania. Na pewno będzie okazja, by władze spółki wytłumaczyły ostatnie kilkanaście lat, będzie sposobność do otwartych publicznych przeprosin, wyrażenia skruchy oraz zaproponowania zadośćuczynienia za uciążliwe sąsiedztwo w oparach smrodu i zapylenia. To będzie dobry początek dialogu. 

W imieniu Reprezentacji Społecznej Strony Miasta Mielec w postępowaniu administracyjnym


Prezes Zarządu Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna 

Mikołaj Skrzypiec


Oraz członkowie Stowarzyszenia i współorganizatorzy manifestacji: 
     Magdalena Chojnacka, Szymon Kuś, Jerzy Miara, Piotr Tabor

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
mamuśka
mamuśka 14.06.2018, 08:55
Niech się już skończą te spotkania i rozmowy mieli na to 20 lat to
co samorządowcy zrobili ,każdy czuje nosem ,dla organizatorów
też mam poważanie za rzeczowe naświetlenie całej sytuacji .
Pytam się jest stowarzyszenie ;Nasz Mielec dlaczego nie było ich na
2 marszu i co przez te lata zrobili w tej konkretnej sprawie .A wpiście kto należy od lat do tego grona.
Jan Voley-Mecenas
Jan Voley-Mecenas 13.06.2018, 10:16
Szacunek dla stowarzyszenia i organizatorów i wszystkich uczestników manifestacji. Należy mocno zacisnąć za worek i tak trzymać, do skutku.
Mielczanie manifestanci mogą po parę pln każdy zrzucić się na certyfikowany sprzęt monitorujący (urządzenia, auto) i mieć własne, rzetelne pomiary, a następnie po akcji ten sprzęt odsprzedać mieszkańcom innego miasta. 
sycho
sycho 13.06.2018, 09:42
to po co najpierw się zgodzili przyjść, a zrezygnowali w ostatnim momencie? jakby faktycznie chodziło o to, o czym piszą, to by od razu odmówili, a nie takie robienie szopki.
Mielec
Mielec 13.06.2018, 06:50
Brawo! Polityki zdradzieckie kryją się pod płaszczykiem świętych!

Pozostałe