Nowe inwestycje w strefie S1 PPN-T Aeropolis. Powstaje zakład Southco, rozbudowuje się MTU Aero Enignes Polska

  • 31.05.2018, 17:07 (aktualizacja 28.08.2018, 22:26)
  • Szymon Burek

Podziel się:

Oceń:

Nowe inwestycje w strefie S1 PPN-T Aeropolis. Powstaje zakład Southco, rozbudowuje się MTU Aero Enignes Polska
W PPN-T „Aeropolis” dotychczas zainwestowało 49 firm, z czego 42 korzysta z ulg podatkowych w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Do końca grudnia 2017 r. nakłady inwestycyjne firm działających w ramach SSE Euro-Park Mielec wyniosły 2 362 670 334 zł, zaś liczba pracowników sięgnęła 5 273. O tym, że PPN-T „Aeropolis”, a zwłaszcza Strefa S-1 jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Polsce świadczy fakt, że jej tereny są wykupione niemal w 100 procentach, ale firmy nadal tu inwestują. Na wielomilionowe inwestycje w Strefie S1 zdecydowały się m.in. Southco i MTU Aero Enignes Polska.


W Strefie S1 funkcjonują m.in: MTU Aero Enignes Polska, Borg Warner, McBraida, UTC Aerospace Systems, Zelnar, Bernacki Industrial Services, Dopak, Verashape, OPTeam, Vac Aero, Otto Engineeing, Bryl, Dipol, Elektrozel, Akces-Med i Elmat. Niedawno do strefy weszła firma Southco.


- Stefa S1 Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, położona w bliskim sąsiedztwie portu lotniczego uznawana jest za najbardziej atrakcyjną spośród wszystkich trzech stref „Aeropolis”. Jest też jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w Polsce, o czym świadczy duże zainteresowanie przedsiębiorców i niemal stuprocentowa sprzedaż terenów. Jako pierwsza zainwestowała tu w 2009 roku spółka MTU Aero Enignes, która już kolejny raz rozbudowuje zakład - potwierdza Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju-Regionalnego. - Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny jest pierwszym branżowym parkiem w Polsce. Mamy już 15 lat doświadczenia we wspieraniu przedsiębiorczości i zdajemy sobie sprawę, że to właśnie „Aeropolis” wyznaczała i nadal wyznacza standardy w tym zakresie.
W 70-hektarowej Strefie S1 została tylko jedna wolna działka, ale nie oznacza to, że nie powstają tu nowe inwestycje. Na swoim terenie ponownie rozbudowuje się MTU Aero Engines, a niedaleko powstanie zakład Southco. 


Southco: W Rzeszowie i PPN-T jest probiznesowe nastawienie


O tym, że strefa S1 jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania, świadczy nowa inwestycja firmy Southco, która w maju br. rozpoczęła budowę nowego zakładu o powierzchni 6,5 tys. mkw. Southco specjalizuje się w technologii systemów zamknięć oraz urządzeń dostępu - zamków, zasuw, łączników blokujących i szybkich zatrzasków, zawiasów, uchwytów, rozwiązań elektronicznego dostępu. Są one wykorzystywane w budowie sieci telekomunikacji, komputerach, przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Jej klientami są uznane międzynarodowe firmy.  


Firma rozważała inwestycję w innych europejskich krajach i innych regionach Polski. Początkowo – w zachodniej Polsce, jednak z uwagi na tamtejsze mocne nasycenie rynku, ostateczny wybór padł na strefę w Jasionce. 


- Zadecydowało o tym kilka czynników - przyznaje Marcin Kwiatkowski z Southco. - Po pierwsze spotkaliśmy się z przyjaznym, probiznesowym nastawieniem władz województwa, miasta i Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Odnieśliśmy wrażenie, że w mieście zarówno władze, biznes i edukacja blisko współpracują ze sobą dla wspólnego, społecznego pożytku. Po drugie, dzięki szkołom i uczelniom technicznych jest dostęp do wykształconych i wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby u nas pracować.


Nie bez znaczenia dla Southco była rozwinięta i bardzo dostępna infrastruktura - autostrada A4, która pozwala dojechać z Europy do Rzeszowa, oraz bliskość Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. 


Budowa zakładu w Jasionce ma się zakończyć w marcu 2019 roku. Produkcja ruszy w kwietniu.-  Na początku będzie tu funkcjonować centrum dystrybucyjne. Część produktów, które Southco sprzedaje w Europie, będzie wysyłana bezpośrednio z Rzeszowa. Początkowo zatrudnienie w nowej fabryce Southco znajdzie około 80 osób – mówi Marcin Kwiatkowski. 


Wraz z ukończeniem nowego zakładu w Polsce Southco będzie posiadać dwa zakłady w Wielkiej Brytanii i jeden na terenie Europy kontynentalnej.


MTU: bycie w strefie to dwustronna umowa społeczna


Na rozbudowę zdecydowała się także MTU Aero Engines Polska, która rozpoczęła działalność w Tajęcinie w 2009 roku, a w 2015 r. ze względu na rozwój firmy zakład został powiększony. Teraz rozbudowuje się ponownie.
Plan rozbudowy zakłada zwiększenie powierzchni istniejącego zakładu  MTU Aero Engines Polska o kolejnych 11 400 metrów kwadratowych, a prace budowlane mają ruszyć we wrześniu 2018 r. Oznacza to aż 25 procentowy wzrost zatrudnienia, głównie w obszarach produkcyjnych, w których Spółka stosuje najnowsze technologie. Decyzja o rozbudowie związana jest z dynamicznym rozwojem technologii przyrostowej oraz zwiększeniem wielkości produkcji całej Grupy MTU. W rozbudowanym zakładzie planuje się m.in. znaczny wzrost produkcji podzespołów do najnowocześniejszych silników GTF (Geared Turbofan) wchodzących na rynek. Przewidziano również dalszy rozwój współpracy z koncernem General Electric w zakresie montażu oraz produkcji podzespołów i modułów do najnowszej generacji silników odrzutowych napędzających samoloty typu Boeing 787 – Dreamliner/777X. Dotychczasowe nakłady inwestycyjne Grupy w zakład MTU w Polsce to ok. 100 mln EUR, natomiast plan na najbliższych pięć lat (2018-2022) przewiduje inwestycję w wysokości kolejnych ok. 80 mln EUR. Zgodnie z planem rozbudowana część zakładu, zostanie oddana do użytku przed końcem 2019 roku. Po zakończeniu inwestycji, całkowita powierzchnia zakładu MTU Aero Engines w Tajęcinie będzie wynosiła 38 500 metrów kwadratowych.


- Lokalizacja w Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest niewątpliwie dużą zachętą dla inwestorów, ze względu na możliwość skorzystania z pomocy publicznej, tj. zwolnienia z podatku dochodowego. Funkcjonowanie w strefie, zapewnia także wsparcie merytoryczne w formie szerokiej oferty szkoleń, konferencji czy fachowego doradztwa. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że jest to forma dwustronnej umowy społecznej, w ramach której firma musi wywiązywać się z konkretnych zobowiązań w zakresie wysokości nakładów inwestycyjnych, tworzenia miejsc pracy w wymiarze pełnego etatu, a także utrzymania zatrudnienia na zadeklarowanym poziomie przez określony czas – mówi Aneta Strugalska, Dyrektor Finansowy MTU Aero Engines Polska.


- Rozwój firmy to jednak nie tylko budynki czy technologie, ale przede wszystkim zespół pracowników, który w naszym przypadku wzrósł z początkowej liczby ok. 200 do blisko 800 zatrudnionych, a w perspektywie najbliższych trzech lat przekroczy 1000 osób. Położenie naszego zakładu w regionie mocno zakorzenionym w dziedzinie lotnictwa, na którym  działa wiele firm zrzeszonych w Dolinie Lotniczej (której my również jesteśmy członkiem), umożliwia współpracę, wymianę doświadczeń i wspólne działanie na rzecz budowania przyszłych zasobów kadrowych poprzez wspieranie rozwoju programów edukacyjnych – dodaje Aneta Strugalska, Dyrektor Finansowy MTU Aero Engines Polska. - Jesteśmy mocno związani z regionem, nie tylko poprzez tworzenie innowacyjnych miejsc pracy, ale także poprzez zaangażowanie w projekty na rzecz społeczności lokalnej, jak np. MTUlandia - otwarty w ubiegłym miesiącu lotniczy plac zabaw dla dzieci w Rzeszowie, czy długofalowa współpraca z Zespołem Szkół Technicznych w Leżajsku i Politechniką Rzeszowską. Dodatkowo tylko w ciągu ostatnich 3 lat współpracowaliśmy z ponad 1000 firm z Polski, z czego ok. 300 pochodzi z naszego regionu, co w istotny sposób przyczynia się do jego rozwoju. 

 

Szymon Burek

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Maciej
Maciej 06.05.2019, 21:11
Tak oczywiście podkarpacie takie atrakcyjne śmiechu warte firmy ciągną tu tylko wyłącznie z chęci zysku kosztem ludzi którym zapłacą psie pieniądze bo w innych rejonach już musieliby lepiej zapłacić pracownikom. Tak jak te firmy z branży lotniczej gdzie płacą jak w biedronce na kasie. dolina lotnicza śmiech na sali

Pozostałe