Weekend za miastem

  • 23.05.2018, 10:07 (aktualizacja 23.05.2018 11:04)
  • Magdalena Lombara
Podziel się:
Oceń:
Weekend za miastem Centrum Bajki w Pacanowie Centrum Bajki w Pacanowie
Gdzie wybrać się na weekend, żeby zapewnić rodzinie nieco atrakcji? Podpowiadamy ciekawe miejsca w odległości maksymalnie godziny drogi od Mielca.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Piękny renesansowy zamek (zabytek klasy 0), park zamkowy z ciekawymi okazami roślin, zbrojownia czy muzeum zamkowe to propozycja dla miłośników historii.

Zwiedzanie wnętrz zamkowych z przewodnikiem trwa około 60 minut. Wstęp do zamku jest płatny: 15 zł - bilet normalny, 8 zł - bilet ulgowy. Zwiedzanie zbrojowni rycerskiej (indywidualnie) trwa około 30 minut i kosztuje 6 zł. Za wstęp do parku zamkowego trzeba zapłacić 2 zł. Koszt parkingu dla samochodu osobowego to 5 zł. Zamek honoruje Kartę Dużej Rodziny. Jest czynny od marca do września codziennie w godzinach 9-18, w październiku 9-17, od listopada do marca w godzinach 9-16 (w poniedziałki zimą nieczynne). Do parku zamkowego można wejść w godzinach 7-22.

20 maja nastąpiło otwarcie sezonu golfowego w Zamkowej Akademii Golfa. Cena indywidualnej lekcji z instruktorem to 70 zł, a dwie godziny gry kosztują 50 zł. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie internetowej zamku.

Okazjonalne organizowane są warsztaty, imprezy kulturalne, rozrywkowe z muzyką, animacjami i dmuchańcami dla dzieci oraz koncerty - w weekend majowy występował Norbi. Wydarzenia specjalne są biletowane. Wszelkie aktualności i informacje o wydarzeniach publikowane są na facebookowej stronie zamku www.baranow.com.pl.

Pacanów - Centrum Bajki

Oferta Centrum Bajki w Pacanowie obejmuje takie atrakcje jak spektakle małego teatru, zwiedzanie Bajkowego Świata, godzinne warsztaty tematyczne dla dzieci w różnych grupach wiekowych oraz dla seniorów, kino oraz zwiedzanie krainy Soria Moria, łączącej świat baśni, legend i podań krajów Północy.

Na wszystkie atrakcje obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, a większość należy opłacić online na stronie centrumbajki.pl. Bilety na zwiedzanie kosztują 24 lub 21 zł (19 lub 16 zł ulgowe). Są też dostępne bilety rodzinne. Centrum honoruje Kartę Dużej Rodziny. Spektakle małego teatru to koszt 9 zł (7 zł bilet ulgowy).

Godziny otwarcia  od kwietnia do października to 9-17. Od listopada do marca Centrum jest nieczynne w poniedziałki. W pozostałe dni jest otwarte między 9 a 16. Ostatnie wejścia możliwe są na godzinę przed zamknięciem. Przy Centrum Bajki istnieje też ogród, a także księgarnia z bajkami, które dziś już trudno znaleźć.

Centrum oferuje także grę Detektyw Bajek do ściągnięcia przez stronę internetową detektywbajek.pl. Organizuje ciekawe imprezy i festiwale, jak np. Zjazd Postaci Bajkowych czy Festiwal Kultury Dziecięcej.

Kurozwęki

Wnętrza kurozwęckiego pałacu udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem, który zapoznaje turystów z jego historią oraz zamieszkujących go rodów, a także z aktualnymi ciekawostkami. Z przewodnikiem zwiedzimy także dziedziniec, lochy pełne bajek i legend, a także piwnice z historią pałacu. W Kurozwękach znajduje się mini ZOO, w którym zobaczymy lamy, osła, kucyki szetlandzkie, króliki, kozy miniaturki, świnki wietnamskie, kozy, ptaki (w tym bażanty), jałówkę, strusia, tury, konie ardeny i inne. Jest też stadnina koni (ceny jazdy zaczynają się od 30 zł za 30 min. lonży), a także jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich.

Bilet obowiązkowy za wstęp na teren pałacowy to koszt 4 zł (3 zł ulgowy). Za 5 zł (4 zł ulgowy) można zwiedzić lochy pełne tajemnic, 9 zł (8 zł ulgowy) kosztuje zwiedzanie pałacu i jego skarbów. 9 zł (8 zł ulgowy) zapłacimy też za przejażdżkę wśród bizonów "Safari bizon". Kurozwęki oferują też co roku labirynt w kukurydzy od 20 lipca do końca września. Wejście kosztuje 6 zł (4 zł bilet ulgowy). Pakiet obejmujący wszystkie bilety poza labiryntem kosztuje 23 zł (19 zł ulgowy). Ośrodek honoruje Kartę Dużej Rodziny.

Atrakcje dostępne codziennie w sezonie (kwiecień - wrzesień) w godzinach 10-18, poza sezonem (październik - marzec) od 10 do 15. Pałac ma stronę internetową, gdzie znajduje się cennik i opisane są wszystkie atrakcje.

Dodatkowo organizowane są czasem imprezy rodzinne z udziałem gwiazd, z pokazami kadryla i kaskaderki konnej, wielkimi grami planszowymi itp. Obowiązują na nie osobne bilety. Dodatkowe atrakcje na terenie ośrodka to gra terenowa w pałacu, boisko do piłki siatkowej, gimnastyka konna, pokazy aktywnego karmienia zwierząt, bilard, wypożyczalnia rowerów, dmuchana zjeżdżalnia i inne.

Sandomierz

Sandomierz oferuje sporo atrakcji, których nie znajdziemy nigdzie indziej w okolicy.

Poza standardowym zwiedzaniem miasta (indywidualnym lub z przewodnikiem, którego trzeba zamówić na własną rękę) mamy do wyboru kilka tras wycieczkowych: Szlak Jabłkowy i Szlak Winiarski, trasy turystyczne piesze i rowerowe, szlak św. Jakuba czy zwiedzanie śladami Ojca Mateusza. Mapy wszystkich tras są dostępne na miejskiej stronie internetowej www.sandomierz.pl. W Sandomierzu działa miejska wypożyczalnia rowerów. Ceny są zależne od długości. Np. wypożyczenie roweru na trzy godziny kosztuje 20 zł.

Miasto zwiedzić można też melexem lub zabytkowym mikrobusem. Ciekawą formą poznawania miasta jest udział w grze terenowej - queście. Do wyboru mamy sześć różnych tras, do których karty pobierzemy z miejskiej strony internetowej z zakładki Questing. Nową formą rozrywki w Sandomierzu są Piwnice Zagadek Escape Room. Od 12 maja dostępny jest pierwszy pokój Łowca Umysłów, a od 1 czerwca zostanie uruchomiony pokój Ojciec M. Ceny zaczynają się od 25 zł od osoby, a rezerwacji można dokonać już wcześniej na www.piwnicezagadek.pl.

W Sandomierzu warto przespacerować się malowniczą promenadą nad Wisłą. Bulwar św. Józefa oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych - do wyboru są rowerki wodne (12 zł za 1 h) kajaki (10 zł), pontony (10 zł), łódź wiosłowa (12 zł), żaglówka (30 zł) i motorówka (40 zł). Wszystko to między godziną 10 a 20. Na bulwarze odbywa się też wiele miejskich imprez. Z kolei z Bulwaru Piłsudskiego możemy wyruszyć w rejs statkiem po Wiśle. Ceny uzależnione są od długości rejsu i zaczynają się od 14 zł dla dorosłych i 10 zł dla dzieci za 30 minut pływania.

Park Piszczele jest atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia z dziećmi w różnym wieku. Znajdziemy tam linowy tor przeszkód, skate park, boisko, plac zabaw, aleję szachową i szachownicę, altanę przy źródełku czy miejsce do zapalenia ogniska.

Rzeszów

Rzeszów nie jest tak atrakcyjnym dla turysty miastem, jak Sandomierz, ale znajdują się tam też ciekawe miejsca do odwiedzenia. Możemy zabrać dzieci do jednego z dwóch istniejących jump parków, w których cena godzinnego minutowego skakania na trampolinach to około 30 zł. Ciekawe dla dzieci, ale i dla rodziców, pamiętających Jacka i Agatkę czy Kolargola, może być odwiedzenie Muzeum Dobranocek. Wejście w weekendy między 10 a 18 kosztuje 7 zł (bilet ulgowy 4 zł), a wynajęcie przewodnika to koszt 25 zł.

W Rzeszowie można też zobaczyć fontannę multimedialną, przejść się rondem dla pieszych. Funkcjonuje też Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice". Oczywiście, chętni mogą też zwiedzić rzeszowskie zabytki.

Magdalena Lombara

Magdalena Lombara

Zdjęcia (2)

Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach

Fot. pixabay.com
Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Fot. Facebook.com

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe