Kronospan przełącza się na nowy system ochrony powietrza

  • 21.05.2018, 14:52 (aktualizacja 28.05.2018 23:49)
  • artykuł sponsorowany
Podziel się:
Kronospan przełącza się na nowy system ochrony powietrza
Zgodnie z zapowiedziami, Kronospan Mielec wyłączył instalację do produkcji płyt wiórowych i rozpoczął realizację ostatniego, najważniejszego etapu modernizacji suszarni wiórów – przełączenia na innowacyjny system ochrony powietrza UTWS.

W ciągu najbliższych dni będą trwały prace, których zwieńczeniem będzie uruchomienie innowacyjnej technologii, diametralnie zmniejszającej oddziaływanie na otoczenie. W odróżnieniu od dotychczas działającej instalacji nowa została wyposażona w urządzenia takie, jak: dopalacz termiczny i elektrofiltr. Tego typu rozwiązania gwarantują redukcję emisji najwyższą z możliwych. Działają bowiem w obiegu zamkniętym i dopalają lotne związki organiczne, powodujące zapach, będący wynikiem suszenia drewna. 

Skomplikowany proces przełączania będzie polegał na trwałym rozłączeniu rurociągów dotychczasowej suszarni i montaż nowych połączeń. Ze względu na duży ciężar elementów i znaczną wysokość montażu Kronospan wynajął potężny żuraw gąsienicowy  o udźwigu 800 ton. Jego składanie trwało ponad tydzień, zaś elementy składowe dostarczyło ponad 40 tirów.  Sam montaż tak ciężkich elementów na wysokości ok. 30 – 40 metrów jest bardzo skomplikowany i wymaga zastosowania najnowocześniejszych technik przygotowawczych, w tym skanowania laserowego całej instalacji suszarni wiórów. 

Układ wymienników i separatorów oraz urządzeń peryferyjnych waży ponad 2200 ton. Waga samego filtru suchego to ponad 500 ton, zaś wykładzin ceramicznych w urządzeniach - aż 800 ton. Ciepłochronne, zewnętrzne izolacje termiczne na urządzeniach i kanałach ważą 250 ton. 

Jak mówi Inżynier Projektu, Robert Piechota: „- Elektrofiltr, będący częścią systemu UTWS, ma 34 metry wysokości, czyli mniej więcej tyle, ile dziesięciopiętrowy budynek. Układ wymienników oraz separatorów sięga jeszcze wyżej - na ok. 40 metrów. To pokazuje skalę wyzwań przy zainstalowaniu tych urządzeń, ponieważ większość operacji monterskich ma miejsce właśnie na takich wysokościach.” 

To nie koniec modernizacji zakładu, która rozpoczęła się w roku 2015. Jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy Kronospan będzie prowadził dalsze prace modernizacyjne. Przeciwnicy zakładu mówią o 39, a nawet o 40 rzekomych kominach, funkcjonujących na terenie mieleckiego zakładu, ale to nieprawda. Znajduje się tu bowiem 7 kominów i 23 wyloty z filtrów tkaninowych, które nie są kominami, ale zakończeniami filtrów. Oczyszczają one powietrze z odpylania urządzeń takich, jak m.in. rębaki, skrawarki i młyny wiórów, formatyzerki i szereg innych urządzeń do obróbki płyt i drewna.
 
Prowadzona modernizacja zmniejsza nie tylko wielkość emisji, ale i liczbę emitorów. Aktualnie zlikwidowano już trzy z nich, a w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do likwidacji dwóch kominów, odprowadzających emisję z linii do produkcji papierów dekoracyjnych. 

Celem prac modernizacyjnych Kronospan jest zredukowanie oddziaływania zakładu na otoczenie do minimum - zmniejszenie hałasu, zapachu i pylenia poprzez m.in. uruchomienie systemu ochrony powietrza UTWS, budowę hali biomasy, ekranów dźwiękochłonnych i ograniczających rozwiewanie trocin oraz wyposażenie wszystkich emitorów w urządzenia ochrony powietrza nowej generacji, ujęte w zapisach unijnej dyrektywy BAT (najlepsze dostępne technologie).

Start systemu UTWS rozpocznie się z zgodnie z harmonogramem i z pewnością będzie pozytywnie odczuwalny przez otoczenie.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)


Pozostałe