Wyjątkowa Noc Muzeów w "Jadernówce" - spotkanie z dawnymi technikami fotograficznymi, koncerty i wystawy

  • 12.05.2018, 14:30 (aktualizacja 12.05.2018 14:56)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Wyjątkowa Noc Muzeów w "Jadernówce" - spotkanie z dawnymi technikami fotograficznymi, koncerty i wystawy
Coroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla muzealników i dla odwiedzających również. Idea tej cyklicznej imprezy od lat niezmienna - Muzea i inne instytucje proponują: wystawy, pokazy i atrakcje, które przygotowywane są specjalnie na to muzealne święto.

W tym roku w "Jadernówce" przenosimy się do minionych stuleci: XIX i początku XX w celu przybliżenia dawnych technik fotograficznych.

Dziś w dobie łatwej fotografii cyfrowej gdzieś zapominamy o historii, o ewolucji w technice operowania światłem, wreszcie mozole z jakim musieli pracować dawni fotografowie, miedzy innymi i nasz mielecki August Jaderny. Stąd pomysł na swoisty powrót do przeszłości. Tym razem wspólnie z zaproszonymi gośćmi muzealnicy przybliżą technikę mokrego procesu kolodionowego i ambrotypowych obrazów na płytach szklanych oraz technikę uzyskiwania odbitek solnych na papierze akwarelowym.

Przez cały dzień, w sobotę 19 maja będzie można podejrzeć artystów przy pracy w swoich specjalnościach, można będzie też zapozować do zdjęć. Ponadto pracownicy "Jadernówki" przygotowali dwie nowe wystawy, wieczorny koncert plenerowy Que Passa, salonik rodziny Jadernych w okazjonalnej aranżacji. Nowością będzie specjalne wydanie "Kuryera Mieleckiego" - okolicznościowa gazeta, datowana na maj roku 1906. Na łamach Kuryera odwiedzający "Jadernówkę" przeczytają kilka tekstów o Mielcu z tamtej epoki, opowieść o rozwoju fotografii w XIX stuleciu, zobaczą ciekawe newsy,ogłoszenia towarzyskie i reklamy. 

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe