Policja wybrała Black Hawki na podstawie danych z internetu? Zamieszanie z zamówieniem trwa

  • 12.05.2018, 11:15 (aktualizacja 13.05.2018 13:28)
  • Bartosz Kicior
Podziel się:
Oceń:
Policja wybrała Black Hawki na podstawie danych z internetu? Zamieszanie z zamówieniem trwa fot. Wikimedia Policja mogła wybrać S-70i opierając się o informacje z sieci
Na posiedzeniu sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Komendant Główny Policji, nadinsp. Jarosław Szymczyk przyznał, ze policja szykuje się do kupienia dwóch Black Hawków. Wyjaśnił, że decyzja została podjęta na podstawie ogólnodostępnych specyfikacji maszyn. Ogólnodostępnych w internecie.

To nadinterpretacja czy faktyczne zaniedbanie? W swoim ostatnim wystąpieniu polskiej policji potwierdził planowany zakup dwóch Black Hawków dla antyterrorystów. Tłumaczył się także z decyzji o kupieniu śmigłowców z wolnej ręki czyli z pominięciem procedury przetargu. Taki zakup może być szybszy, ale uniemożliwia rozpatrzenie konkurencyjnych ofert z innych firm.

Szymczyk wyjaśnił, że śmigłowce S-70i mają służyć antyterrorystom. Ich działania i taktyki są tajne, tajna więc też powinna być procedura zakupu sprzętu dla nich. Powiedział tylko, że policja postawiła sześć wymogów, które spełniły tylko Black Hawki. Dodał także:

Parametry techniczne, którymi dysponuje ten sprzęt, nie są żadną tajemnicą. Są ogólnie dostępne również i na stronach internetowych. I w oparciu o te informacje przeprowadzono głęboką analizę możliwości poszczególnych modeli oferowanych na rynku

Te słowa wywołały burzę, gdyż część zrozumiała, że policja podjęła decyzję o wielomilionowym zamówieniu (wartość S-70i to od 17 do 30 mln zł) tylko w oparciu o informacje zamieszczone na stronach producenta. Komenda Główna Policji na razie nie komentuje tej sprawy.

Bartosz Kicior
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe