UTWS to więcej, niż filtr

  • 9.05.2018, 17:22 (aktualizacja 14.05.2018 09:29)
  • artykuł sponsorowany
Podziel się:
UTWS to więcej, niż filtr
Modernizacja zakładu Kronospan od podszewki

Modernizacja mieleckiego zakładu Kronospan zbliża się do szczęśliwego finału. Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od uruchomienia dopalacza termicznego UTWS – najskuteczniejszego w branży systemu ochrony powietrza. Jego budowa była prawdziwym wyzwaniem. A że nie jest to bułka z masłem, przekonują liczby. Rozmawiamy z Inżynierem Projektu, Robertem Piechotą.

Panie Robercie, z ilu części składa się UTWS?
Trudno powiedzieć, ale model 3D całej instalacji w używanym przez nas oprogramowaniu CAD (Computer Aided Design – projektowanie, wspomagane komputerowo) zawiera aż 50 tysięcy elementów.

Ile waży cała instalacja, a ile poszczególne, najważniejsze elementy?
Układ wymienników i separatorów oraz urządzeń peryferyjnych to ponad 2200 ton. Waga samego filtru suchego to ponad 500 ton, zaś waga wykładzin ceramicznych w urządzeniach to aż 800 ton. Ciepłochronne, zewnętrzne izolacje termiczne na urządzeniach i kanałach ważą 250 ton. Waga to jedno, ale o wielkości instalacji mówi też fakt, że na instalacje elektryczne oraz AKPiA (aparaturę kontrolno - pomiarową i automatykę) zużyto blisko 300 km okablowania, czyli więcej, niż trasa z Mielca do Warszawy.

Jak długo trwała budowa systemu UTWS?
Wszystkie etapy łącznie trwały ponad 2 lata, począwszy od wykonania koncepcji przebudowy, projektowania, poprzez wykonanie I i II etapu z demontażem starych urządzeń  po planowane uruchomienie 28. maja tego roku.

Jak wysoki jest sam filtr, zamontowany przy UTWS?
Filtr ma 34 metry wysokości, czyli mniej więcej tyle, ile 10-piętrowy budynek. Układ wymienników UTWS oraz separatorów sięga jeszcze wyżej - na ok. 40 metrów. To pokazuje skalę wyzwań przy zainstalowaniu tych urządzeń, ponieważ większość operacji monterskich ma miejsce właśnie na takich wysokościach.

Co było najtrudniejsze przy budowie instalacji?
Jednym z trudniejszych etapów budowy systemu było projektowanie i dostosowanie nowych urządzeń do istniejącej infrastruktury. Zakład istnieje już ponad 20 lat. Obecnie mamy do dyspozycji najnowsze rozwiązania, które dwie dekady temu nie były dostępne. Aby projektować przy wykorzystaniu oprogramowania CAD, zdecydowaliśmy się więc na laserowe skanowanie istniejącej infrastruktury, w wyniku czego otrzymaliśmy przestrzenny model 3D. Bardzo dokładny, z tolerancją kilku milimetrów. To nam pozwoliło na uniknięcie kolizji i niespodzianek zarówno podczas późniejszych prac projektowych, jak i podczas budowy. 

Sporo wyzwań. A co było najłatwiejsze?
Mam nadzieję że będzie to wszystko to, co jeszcze przed nami.

Z jakich materiałów jest zbudowany ten system ochrony powietrza? Co jest w przewadze i dlaczego?
System UTWS, pomijając wykładziny ceramiczne oraz izolacje termiczne, to głównie stal węglowa i  nierdzewna oraz żaroodporna stal austenityczna. Elementy instalacji gdzie wilgotność gazów jest znaczna - a ma to miejsce praktycznie na całej ścieżce procesu - wykonana jest z gatunków stali austenitycznych, ponieważ zapewnia to zabezpieczenie przed korozją. Tam, gdzie występuje bardzo wysoka temperatura, użyliśmy stali austenitycznej żaroodpornej, natomiast korpusy i konstrukcje urządzeń wykonane są z różnych gatunków wytrzymałych stali węglowych.  Nierdzewna stal austenityczna jest bardzo popularna w tego typu instalacjach. Właściwości, które ją wyróżniają to: najwyższa odporność na korozję, dobra zdolność do odkształceń plastycznych, ciągliwość czy też spawalność. 

Jakie urządzenia były wykorzystywane przy budowie UTWS?
Dotychczas podczas montażu używaliśmy standardowych maszyn. Były to np. dźwigi teleskopowe  o udźwigu do 500 ton. Na ostatni etapie montażu przyjedzie do nas ogromny żuraw gąsienicowy o udźwigu do 800 ton.

Ile firm zewnętrznych pracowało przy budowie?
Tylko przy tej jednej instalacji współpracowały z nami aż 24 firmy zewnętrzne z różnych branż. W ogromnej większości były to przedsiębiorstwa z naszego regionu.

Ile osób w sumie pracowało przy budowie? 
Na placu budowy pracowało łącznie prawie 600 osób, nie licząc pracujących dla projektu w wytwórniach, które dostarczały nam elementy instalacji.

Czy podobne systemy są wykorzystywane w innych branżach czy w innych krajach?
UTWS to system specjalnie skonstruowany i przeznaczony do produkcji płyt wiórowych. Znajduje się na liście najlepszych dostępnych technik dla branży w Unii Europejskiej. Urządzeniem ochrony powietrza, stosowanym w innych branżach, jest suchy elektrofiltr. W energetyce na przykład służy do oczyszczania spalin.

-------------

UTWS to cały system urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzą: palnik, wymiennik ciepła, suszarnia, elektrofiltr, wentylatory, cyklony. UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem.
Zadaniem systemu jest, po pierwsze: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych, po drugie: oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych.

Ten system całkowicie zmienia proces technologiczny suszenia drewna. Obecnie stosowana bezprzeponowa technologia suszenia wymusza bezpośredni kontakt suszonego materiału z gorącymi gazami z palnika, które poprzez odpylacze cyklonowe są emitowane do atmosfery. W UTWS gorące gazy nie mają kontaktu z suszonym drewnem, co pozwala ograniczyć problem substancji aromatycznych, emitowanych do powietrza.

UTWS to skrót z języka niemieckiego: Umluft- RECYRKULACJA (gazów w suszarni), Teilstromverbrennung - DOPALANIE (bezpośrednie gazów odlotowych z suszarni), Wärmerückgewinnung - ODZYSK CIEPŁA (gazów odlotowych z suszarni), Staubabscheidung - ODPYLANIE (oczyszczanie z pyłu emisji do powietrza ze źródła ciepła suszarni).

 

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)


Pozostałe