Obietnice ministra Kowalczyka. Komentarz Tomasza Białka

  • 09.05.2018, 09:06
  • TB
Podziel się:
Oceń:
Obietnice ministra Kowalczyka. Komentarz Tomasza Białka Tomasz Białek. Członek Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich.
Przez lata problem mieleckiego powietrza nie był priorytetem ani dla lokalnych samorządów, ani dla kierownictwa resortu środowiska.

Z perspektywy stolicy nasze problemy są słabo widzialne, mało słyszalne. Od momentu powstania Kronospanu w Mielcu w 1998 roku mamy już trzynastego ministra środowiska. Obecnie jest nim Henryk Kowalczyk, który w stu pierwszym dniu swoich rządów w ministerstwie odwiedził Mielec i wziął udział w sesji rady miejskiej. Słowa ministra, które można było usłyszeć podczas konferencji prasowej, trafnie opisują "problem nas wszystkich". Szef resortu mówi konkretnie i na temat - firma Kronospan stwarza problemy, po godzinach pracy WIOŚ można robić, co się chce, inaczej wyglądają deklaracje przy wydawaniu pozwolenia, a inaczej eksploatacja instalacji. Brawo, Panie Ministrze. Cieszy fakt braku zahamowań przed mówieniem wprost tego, czego tak bardzo brakuje w codziennej dyskusji.

Wśród deklaracji, które padły podczas spotkania, najistotniejszą jest wprowadzenie zdecydowanych zmian w ustawie o ochronie środowiska, które mają zakończyć się w lipcu tego roku. Przy średnim czasie uchwalania ustawy w Polsce, wynoszącym około 106 dni, podany termin wydaje się całkiem realny. Zmiana ma wprowadzić nakaz ciągłego monitoringu emisji oraz całodobową służbę WIOŚ. W praktyce oznacza to, iż wieczorne i weekendowe epizody smogowe mają szanse być zauważone i zbadane przez ową służbę. Ponadto minister słusznie zauważył, że świadomość społeczna wzrosła i stąd problem jest bardziej widoczny. Mam nadzieję, że te konkretne założenia nie zginą na etapie poprawek oraz iż lobbing nie zablokuje tych pożądanych zmian.

Co o tym wszystkim sądzić? Jak wierzyć w deklaracje polityków w tej szczególnej dla miasta i regionu sytuacji politycznej i w tym szczególnym roku 2018? Poczekajmy. Czas leci szybko, więc może już za kilka miesięcy znajdziemy się w innej rzeczywistości, z prawem stojącym po stronie ludzi.

Na koniec wisienka na torcie. Nowe prawo ma pozwalać w określonych przypadkach na, nie bójmy się tego powiedzieć, zamknięcie zakładu.

TB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe