Tarnobrzeg czy Mielec? Które miasto ma przewagę?

  • 17.07.2016, 22:21 (aktualizacja 17.07.2016 22:32)
  • opr. ms
Podziel się:
Oceń:
Tarnobrzeg czy Mielec? Które miasto ma przewagę? ms
Portal rta24.eu przedstawił ciekawy ranking rozwoju Mielca i Tarnobrzega. Swoje wnioski opiera na statystykach pisma "Wspólnota". Co z nich wynika?

Porównując Mielec z Tarnobrzegiem można powiedzieć, że jest on przykładem miasta, któremu udało się przezwyciężyć głęboki kryzys gospodarczy i które w pełni wykorzystało szansę, jaką było powstanie specjalnej strefy ekonomicznej. Tarnobrzeg też ma SSE, ale w odróżnieniu od Mielca nie jest uważany za przykład udanej transformacji gospodarczej. Takie wioski przedstawił portal rta24.eu.

Jeśli spytamy, które z miast jest bogatsze, otrzymamy odpowiedź: "Tarnobrzeg z kwotą 3532 zł na mieszkańca nominalnie wypada lepiej od Mielca. Mielec z kwotą 2805 zł na mieszkańca zajmuje 44. pozycję wśród 267 sklasyfikowanych miast i wyprzedza Stalową Wolę. Jednak podobnie jak w przypadku Stalowej Woli trzeba wziąć pod uwagę różnice w statusie obu miast. Tarnobrzeg, to miasto na prawach powiatu i z tego tytułu ma większe wpływy z budżetu państwa, co znacząco wpływa na wielkość budżetu miasta. Dodajmy, że gdyby analizować miejsce obydwu miast w rankingach lat ubiegłych, to Mielec systematycznie pnie się do góry, a Tarnobrzeg nieznacznie spada w rankingu." - czytamy.

Biorąc pod uwagę inwestycje, wydawałoby się, że Mielec powinien również przewodzić w wielkości nakładów na infrastrukturę techniczną. Nic bardziej mylnego. Jak cytuje pismo "Wspólnota" tarnobrzeski portal, nakładami na mieszkańca w wysokości 323 zł na mieszkańca Mielec zajmuje 133. miejsce wśród 267 sklasyfikowanych miast. Z tej kwoty 199 zł to środki własne. "Tarnobrzeg wypada zdecydowanie lepiej, bo z wydatkami 486 zł na mieszkańca zajmuje 39. miejsce wśród 48 miast na prawach powiatu. Dodajmy, że z tej kwoty 187 zł to środki z budżetu Tarnobrzegu. Po tym zestawieniu widać, że rozwój infrastruktury technicznej w Mielcu realizuje nie miasto, a SSE" - dowiadujemy się z rankingu.

Wedle przedstawionych statystyk, Mielec jest daleko za Tarnobrzegiem. Tarnobrzeg w latach 2004 – 2014 pozyskał 3263 zł funduszy europejskich na mieszkańca, co plasuje go na 15. miejscu wśród miast na prawach powiatu. Z kolei Mielec z kwotą 1136 zł na mieszkańca zajmuje 140. miejsce wśród miast powiatowych. Wyraźnie widać, że w tej kategorii Tarnobrzeg bije Mielec na głowę.

Jest jednak dziedzina, w której Mielec jest naprawdę mocy. Chodzi tu o zadłużenie. Tarnobrzeg z zadłużeniem na poziomie 51% wielkości budżetu za 2014 rok zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu, czyli jest jednym z najbardziej zadłużonych miast wśród miast na prawach powiatu. Mielec w tej kategorii znajduje się dosłownie na przeciwległym biegunie. Z prawie zerowym zadłużeniem na rok 2014, Mielec zajmuje 264. miejsce na 267 sklasyfikowanych miast powiatowych. "Trzeba jasno stwierdzić, że Mielec to jedno z najmniej zadłużonych miast w Polsce." - czytamy.

Widać więc, że sytuacja finansowa Mielca jest lepsza, mimo tego, że Tarnobrzeg ma wyższe przychody. Decyduje o tym wielkość zadłużenia. To pokazuje, że Mielec ma dużo większe możliwości inwestycyjne niż Tarnobrzeg. Z kolei Tarnobrzeg zdecydowanie częściej i skuteczniej korzystał ze środków Unii Europejskiej.

Za: Czy Tarnobrzeg dogoni Mielec?

opr. ms

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe