Pokazali drogę do niepodległości. Wyjątkowa inicjatywa II LO

  • 30.04.2018, 21:36
  • Starostwo Powiatowe - artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:
Pokazali drogę do niepodległości. Wyjątkowa inicjatywa II LO
To kolejne przedsięwzięcie II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu na 100-lecie Niepodległej Polski. W piątek, 27 kwietnia, w szkole odbyło się uroczyste otwarcie „Schodów do Niepodległości”.

Wewnętrzne schody w gmachu II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu nabrały patriotycznych, biało-czerwonych kolorów. Stopnie dodatkowo przyozdobiono datami dokumentującymi drogę Polski do odzyskania niepodległości. Na kolejnych stopniach zaakcentowano: powstanie kościuszkowskie;  Legiony Polskie we Włoszech; daty utworzenia Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego; powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe; walki Polaków na frontach wielkiej wojny oraz rewolucje w Rosji i rozpad państw centralnych. Ostatnią z naklejek przykleił osobiście Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. W ten właśnie sposób historia „Schodów do Niepodległości” zamknęła się na pamiętnym roku 1918 i towarzyszącym mu haśle: „Polonia Restituta”.

– Po raz kolejny spotykamy się w szkole, gdzie patriotyzm jest pięknie kultywowany. Przejawem tego patriotyzmu jest choćby dzisiejsza inicjatywa otwarcia „Schodów do Niepodległości”, za którą dziękuję wszystkim zaangażowanym, w tym dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom „Kopernika” oraz przedstawicielom Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – mówił starosta mielecki Zbigniew Tymuła. – Obchodząc wyjątkowy jubileusz 100-lecia niepodległej Polski pamiętajmy, że ta niepodległość nie została dana nam na zawsze. Dbajmy więc o nią i troszczmy się, by pozostała z nami jak najdłużej – dodał, zwracając się w szczególności do zgromadzonej na wydarzeniu młodzieży.

Tuż po swoim przemówieniu starosta został poproszony o przecięcie wstęgi przy „Schodach do Niepodległości”. Oficjalnego otwarcia dokonał wraz z dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu Zbigniewem Rzeźnikiem.

Otwarcie biało-czerwonych schodów było zaledwie jedynym z wydarzeń zaplanowanych przez II LO na 100-lecie Niepodległej Polski. W szkole realizowany jest projekt „Kopernik dla niepodległości” zakładający realizację łącznie 25 niepodległościowych inicjatyw. – Działania rozpoczęliśmy już kilka miesięcy temu, kiedy zasadziliśmy Dąb Niepodległości przy naszej szkole. Jeszcze w tym roku szkolnym planujemy m.in. wyprawę szlakiem walk II Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich Mielec-Rafajłowa, a w miesiącach kolejnych – tradycyjne „Narodowe Czytanie” i kolejne „Dyktando Niepodległościowe” – wymieniał Zbigniew Rzeźnik.

 

Starostwo Powiatowe - artykuł sponsorowany

Zdjęcia (2)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe