Gospodarka komunalna miasta. Komentarz Bogdana Bieńka

  • 30.04.2018, 14:01
  • BB
Podziel się:
Oceń:
Gospodarka komunalna miasta. Komentarz Bogdana Bieńka Bogdan Bieniek. Radny miejski ze Stowarzyszenia "Nasz Mielec".
W Mielcu system odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych jest dobrze zorganizowany, ale nie jest doskonały. Na samorządy spadła odpowiedzialność za odbiór i zagospodarowanie odpadów na ich terenie.

Indywidualnie umowy właścicieli nieruchomości zastąpione zostały "Deklaracją", a sama opłata stała się rodzajem podatku. Wysokość opłat dla rodziny zależna jest od liczby osób zadeklarowanych w danym mieszkaniu, domu, z tym że dla piątej i każdej kolejnej osoby obowiązuje obniżka o 50% stawki podstawowej.

Również niższe opłaty ponosimy, jeśli segregujemy śmieci. Nie ma znaczenia ilość "wyprodukowanych" odpadów. W naszym mieście obok śmietników stoją pojemniki na papier, szkło, tworzywa sztuczne itp., co daje możliwość segregowania śmieci.

W Mielcu nie funkcjonuje już wysypisko śmieci. W ramach zmian organizacyjnych z 2013 roku konsorcjum firm branżowych zmieszane odpady komunalne wywozi do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), gdzie się je poddaje segregacji, recyklingowi i składowaniu.

Dzisiaj nasze miasto jest obsługiwane przez zakład w Krowodrzy, odległy ponad 20 km od Mielca. Druga część odpadów, czyli "segregowane" są wywożone do Miejskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (dawne wysypisko śmieci - Mielec), skąd dostarczane są do firm, które zajmują się przeróbką "surowców wtórnych". Ten system śmieciowy się sprawdza i należy go doskonalić.

Ilość odpadów komunalnych w Polsce ciągle rośnie, dzisiaj to już ok. 300 kg rocznie na jednego mieszkańca. Cały system odbioru, składowania, recyklingu śmieci musi być sfinansowany z opłat otrzymywanych na ten cel od mieszkańców, dlatego samorząd musi rozwijać i kontrolować segregację odpadów, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, bo inaczej czeka nas wzrost opłat.

BB
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.