Gospodarka komunalna miasta. Komentarz Bogdana Bieńka

  • 30.04.2018, 14:01
  • BB
Podziel się:
Oceń:
Gospodarka komunalna miasta. Komentarz Bogdana Bieńka Bogdan Bieniek. Radny miejski ze Stowarzyszenia "Nasz Mielec".
W Mielcu system odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych jest dobrze zorganizowany, ale nie jest doskonały. Na samorządy spadła odpowiedzialność za odbiór i zagospodarowanie odpadów na ich terenie.

Indywidualnie umowy właścicieli nieruchomości zastąpione zostały "Deklaracją", a sama opłata stała się rodzajem podatku. Wysokość opłat dla rodziny zależna jest od liczby osób zadeklarowanych w danym mieszkaniu, domu, z tym że dla piątej i każdej kolejnej osoby obowiązuje obniżka o 50% stawki podstawowej.

Również niższe opłaty ponosimy, jeśli segregujemy śmieci. Nie ma znaczenia ilość "wyprodukowanych" odpadów. W naszym mieście obok śmietników stoją pojemniki na papier, szkło, tworzywa sztuczne itp., co daje możliwość segregowania śmieci.

W Mielcu nie funkcjonuje już wysypisko śmieci. W ramach zmian organizacyjnych z 2013 roku konsorcjum firm branżowych zmieszane odpady komunalne wywozi do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), gdzie się je poddaje segregacji, recyklingowi i składowaniu.

Dzisiaj nasze miasto jest obsługiwane przez zakład w Krowodrzy, odległy ponad 20 km od Mielca. Druga część odpadów, czyli "segregowane" są wywożone do Miejskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (dawne wysypisko śmieci - Mielec), skąd dostarczane są do firm, które zajmują się przeróbką "surowców wtórnych". Ten system śmieciowy się sprawdza i należy go doskonalić.

Ilość odpadów komunalnych w Polsce ciągle rośnie, dzisiaj to już ok. 300 kg rocznie na jednego mieszkańca. Cały system odbioru, składowania, recyklingu śmieci musi być sfinansowany z opłat otrzymywanych na ten cel od mieszkańców, dlatego samorząd musi rozwijać i kontrolować segregację odpadów, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, bo inaczej czeka nas wzrost opłat.

BB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe