Prawie wszystko o zieleni miejskiej. Komentarz Łukasza Przybyło

  • 23.04.2018, 14:58
  • ŁP
Podziel się:
Oceń:
Prawie wszystko o zieleni miejskiej. Komentarz Łukasza Przybyło Łukasz Przybyło. Mielecki bloger ekonomiczny, publicysta.
Mielec jako miasto otoczone lasami Puszczy Sandomierskiej ma bardzo korzystne położenie, jeżeli chodzi o dostęp do zieleni. Nie potrzeba więc aż tak dużo zieleni miejskiej jak w innych miastach, które nie są otoczone przez lasy.

Jeżeli chodzi o zieleń miejską, to w mojej ocenie nie jest tak źle i są widoki na poprawę sytuacji w niektórych aspektach. Z niekorzystnych aspektów należy wymienić planowane wycinki drzew na Smoczce pod program Mieszkanie Plus i na terenie SSE (Kronospan). Jeżeli chodzi o mnie, to od kilku lat przeszkadzają mi drzewa iglaste posadzone pod wiaduktem, które w istotnym stopniu ograniczają widoczność przy wjeździe na wiadukt od strony banku PKO BP.

Moim zdaniem, należałoby łączyć aspekty miejskiej zieleni z użytecznością sportową, rekreacyjną i edukacyjną. Tak już się stało na Górce Cyranowskiej, gdzie obecnie mieszkańcy mogą biegać i jeździć rowerami, organizowane są tutaj również zawody biegowe i rowerowe.

Obecnie mielecki magistrat pozyskał dofinansowanie unijne (1,7 mln złotych) na modernizację parku przy ulicy Kazimierza Wielkiego, pełniącego funkcję rekreacyjno-wypoczynkową dla wszystkich grup wiekowych  oraz na zagospodarowanie terenu po dawnym wysypisku śmieci na Smoczce  (2,2 mln zł).

Chciałbym tutaj szerzej opisać projekt parku na Smoczce. Zakłada on stworzenie ogólnodostępnego skweru z kameralnymi siedziskami w otoczeniu roślinności drzewiastej i niskiej. Na terenie całego parku znajdować się będą elementy ogrodu sensorycznego – strefa roślin kwitnących w barwach tęczy (zmysł wzroku). W sąsiedztwie placu zabaw lokalizowane będą rośliny tworzące ogród smaku i zapachu, zaś w części leśnej rośliny oddziałujące na zmysł słuchu i dotyku. W późniejszych etapach ma tu być również zlokalizowany park linowy, ogród doświadczalny z 26 urządzeniami, plac zabaw dla psów, boisko i punkt obserwacyjny. Zaznaczam przy okazji, że plac zabaw dla psów byłby strzałem "w dziesiątkę", ponieważ w mieście właściciele tych czworonogów naprawdę nie mają gdzie z nimi wyjść, żeby te mogły się swobodnie wybiegać.

ŁP
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
radny Nowak
radny Nowak 23.04.2018, 19:58
Ojoj, panie działaczu... proszę zobaczyć, co zrobiono w ramach "modernizacji" Parku Inwalidów Wojennych za Białym Domem. I ci sami ludzie będą "modernizować" Park Kazimierza Wielkiego> Będzie wielki sukces. A te fajerwerki koło składowiska, nowy park, wow. Ile drzew do jego budowy wycięto, ile jeszcze pójdzie? No i te instalacje dla zmysłów, ogród smaku i zapachu, już widać, że to mocno pomylony pomysł... Proszę zorganizować konsultacje społeczne, jeśli zechce się pan zachować odpowiedzialnie. Bo wyjdzie kiszka, jak "Picasso" u inwalidów

Pozostałe