Powietrze w Mielcu: Będzie nowy zespół ds. poprawy jakości powietrza, wniosek o dotację na walkę ze smogiem i nowe kontrole

  • 16.04.2018, 11:24 (aktualizacja 16.04.2018, 12:30)
  • Bartosz Kicior

Podziel się:

Oceń:

Powietrze w Mielcu: Będzie nowy zespół ds. poprawy jakości powietrza, wniosek o dotację na walkę ze smogiem i nowe kontrole SzB Fryderyk Kapinos przedstawił plan walki ze smogiem
Nowe, niezapowiedziane kontrole, wniosek o wstrzymanie działania instalacji Kronospanu, zespół do spraw poprawy jakości powietrza oraz dotacja z programu "Polska bez smogu" - oto propozycje p.o. Prezydenta Miasta Mielca Fryderyka Kapinosa na ostatniej sesji Rady Miasta.

Na 46. sesji Rady Miasta, 12 kwietnia Fryderyk Kapinos przedstawił plan działań na rzecz poprawy stanu powietrza w naszym mieście oraz w sprawie głosów sprzeciwu mieszkańców wobec działalności firmy Kronospan. Miasto podpisało nową umowę z Wessling, firmą przeprowadzającą kontrole emisji zanieczyszczeń. Poprzednią podpisał jeszcze prezydent Kozdęba w grudniu 2015 roku. O kontrolach, które wykazały nieprawidłowości w emisji i przekroczenie norm przez Kronospan pisaliśmy już w 2016. - Nowa umowa zakłada przeprowadzenie niezapowiedzianych kontroli, które pozwolą nam zweryfikować rzeczywisty efekt prowadzonych przez firmę Kronospan modernizacji - powiedział Kapinos.

Zespół do walki ze złym powietrzem i program "Polska bez smogu" w Mielcu

Powołano także roboczy zespół mający na celu rozwiązanie problemu złego powietrza na terenie gminy miejskiej Mielec oraz powiatu mieleckiego. W zespole znajdą są przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, naszego Starostwa oraz Urzędu Miejskiego. Zebranie zespołu odbędzie się już w tym tygodniu.

Na sesji pojawiły się sugestie o zwiększenie budżetu na wymianę pieców w Mielcu. - Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mieszkańcy palą paliwem nieekologicznym i trzeba wymienić piece. Ale problem zanieczyszczonego powietrza w Mielcu jest spowodowany nie tylko niską emisją spalin w gospodarstwach, ale też emisją przemysłową. Dlatego zawnioskowałem do pełnomocnika premiera ds. programu "Polska bez smogu" i pani Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorstwa i technologii o ujęcie miasta w tym programie. - mówił p.o. prezydenta. - Jeżeli możemy mieć pieniądze z ministerstwa, to nie ma na chwilę obecną potrzeby płacenia za piece z budżetu miasta - tłumaczył.

Inspektor Ochrony Środowiska wstrzyma działanie Kronospanu?

Kapinos mówił o wystosowaniu wniosku do WIOŚ. Wniosek ten zakłada wszczęcie postępowania o zatrzymanie działania instalacji firmy Kronospan z powodu zbyt dużej emisji zanieczyszczeń, którą wykazały badania. Także do Ministra Środowiska wysłano wniosek o nakazanie firmom emitującym znaczne ilości pyłów prowadzenie ciągłego monitoringu zanieczyszczeń. 

Bartosz Kicior

Zdjęcia (3)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
wiem
wiem 16.04.2018, 17:07
Kampania wystartowala......obnizyc diety radnym a pensje prezydentowi o polowe!!!
Ciekawość
Ciekawość 16.04.2018, 16:26
A ja mam pytanie. Dlaczego od początku kwietnia Airly wskazują ze powietrze w Mielcu jest czyste i nie ma przekroczeń? Czyżby Kronospan wyłączyli czy może czujniki oszukują?
123
123 16.04.2018, 22:01
Zainstaluj sobie apkę "zanieczyszczenie powietrza". Bardziej czytelne i przystępne wskazania.

Pozostałe