Powietrze w Mielcu: Będzie nowy zespół ds. poprawy jakości powietrza, wniosek o dotację na walkę ze smogiem i nowe kontrole

  • 16.04.2018, 11:24 (aktualizacja 16.04.2018 12:30)
  • Bartosz Kicior
Podziel się:
Oceń:
Powietrze w Mielcu: Będzie nowy zespół ds. poprawy jakości powietrza, wniosek o dotację na walkę ze smogiem i nowe kontrole SzB Fryderyk Kapinos przedstawił plan walki ze smogiem
Nowe, niezapowiedziane kontrole, wniosek o wstrzymanie działania instalacji Kronospanu, zespół do spraw poprawy jakości powietrza oraz dotacja z programu "Polska bez smogu" - oto propozycje p.o. Prezydenta Miasta Mielca Fryderyka Kapinosa na ostatniej sesji Rady Miasta.

Na 46. sesji Rady Miasta, 12 kwietnia Fryderyk Kapinos przedstawił plan działań na rzecz poprawy stanu powietrza w naszym mieście oraz w sprawie głosów sprzeciwu mieszkańców wobec działalności firmy Kronospan. Miasto podpisało nową umowę z Wessling, firmą przeprowadzającą kontrole emisji zanieczyszczeń. Poprzednią podpisał jeszcze prezydent Kozdęba w grudniu 2015 roku. O kontrolach, które wykazały nieprawidłowości w emisji i przekroczenie norm przez Kronospan pisaliśmy już w 2016. - Nowa umowa zakłada przeprowadzenie niezapowiedzianych kontroli, które pozwolą nam zweryfikować rzeczywisty efekt prowadzonych przez firmę Kronospan modernizacji - powiedział Kapinos.

Zespół do walki ze złym powietrzem i program "Polska bez smogu" w Mielcu

Powołano także roboczy zespół mający na celu rozwiązanie problemu złego powietrza na terenie gminy miejskiej Mielec oraz powiatu mieleckiego. W zespole znajdą są przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, naszego Starostwa oraz Urzędu Miejskiego. Zebranie zespołu odbędzie się już w tym tygodniu.

Na sesji pojawiły się sugestie o zwiększenie budżetu na wymianę pieców w Mielcu. - Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mieszkańcy palą paliwem nieekologicznym i trzeba wymienić piece. Ale problem zanieczyszczonego powietrza w Mielcu jest spowodowany nie tylko niską emisją spalin w gospodarstwach, ale też emisją przemysłową. Dlatego zawnioskowałem do pełnomocnika premiera ds. programu "Polska bez smogu" i pani Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorstwa i technologii o ujęcie miasta w tym programie. - mówił p.o. prezydenta. - Jeżeli możemy mieć pieniądze z ministerstwa, to nie ma na chwilę obecną potrzeby płacenia za piece z budżetu miasta - tłumaczył.

Inspektor Ochrony Środowiska wstrzyma działanie Kronospanu?

Kapinos mówił o wystosowaniu wniosku do WIOŚ. Wniosek ten zakłada wszczęcie postępowania o zatrzymanie działania instalacji firmy Kronospan z powodu zbyt dużej emisji zanieczyszczeń, którą wykazały badania. Także do Ministra Środowiska wysłano wniosek o nakazanie firmom emitującym znaczne ilości pyłów prowadzenie ciągłego monitoringu zanieczyszczeń. 

Bartosz Kicior

Zdjęcia (3)

  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
wiem
wiem 16.04.2018, 17:07
Kampania wystartowala......obnizyc diety radnym a pensje prezydentowi o polowe!!!
Ciekawość
Ciekawość 16.04.2018, 16:26
A ja mam pytanie. Dlaczego od początku kwietnia Airly wskazują ze powietrze w Mielcu jest czyste i nie ma przekroczeń? Czyżby Kronospan wyłączyli czy może czujniki oszukują?
123
123 16.04.2018, 22:01
Zainstaluj sobie apkę "zanieczyszczenie powietrza". Bardziej czytelne i przystępne wskazania.

Pozostałe