Profilaktyczna akcja mieleckiego szpitala zakończona sukcesem

  • 22.03.2018, 09:32 (aktualizacja 29.03.2018 10:03)
  • Starostwo Powiatowe - artykuł sponsorowany
Podziel się:
Oceń:
Profilaktyczna akcja mieleckiego szpitala zakończona sukcesem
Blisko 50 kobiet w zróżnicowanym wieku skorzystało z darmowych badań cytologicznych zorganizowanych z okazji Dnia Kobiet. Akcję przeprowadził Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu wraz ze Starostwem Powiatowym w Mielcu.

Bezpłatne badania profilaktyczne odbyły się w sobotę, 10 marca. Z oferty skorzystały te panie, które wcześniej telefonicznie zarejestrowały swój udział – łącznie 48 kobiet w wieku od 20 do 74 lat. – Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Córki zapisały na badania matki, synowa przyszła razem z teściową, mama pierwszy raz przyprowadziła na badania córkę. Wszystkie panie były świadome ważnej roli profilaktyki, co również bardzo nas cieszy – podkreśla Małgorzata Błażejowska, kierownik Pracowni Cytologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, przypominając, jak ważnym badaniem jest cytologia. 

Cytologia jest to najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy, pozwalającą wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe w czasie, gdy nie dają one jeszcze żadnych objawów, a także – pozwalającą ocenić, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Cytologia nie powinna nasuwać jednak tylko skojarzeń z chorobą nowotworową. Wykonanie jej pozwala wykryć również inne zmiany na szyjce macicy tj. nadżerki czy stany zapalne. – Tak też było w przypadku przebadanych podczas akcji pacjentek. U pięciu z nich wykryliśmy zmiany odczynowe i zapalne. Grożącej nowotworem śródnabłonkowej neoplazji nie stwierdziliśmy u żadnej z pań – mówi Małgorzata Błażejowska.

– Wiele pacjentek, które odwiedziły nas 10 marca, chwaliło możliwość darmowej diagnostyki – zaznacza dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kwaśniewski. - Mamy nadzieję, że uda nam się przeprowadzić kolejne tego typu akcje, a najbliższą z nich ukierunkować – tym razem – na mężczyzn. O szczegółach z pewnością niedługo poinformujemy – dodaje dyrektor.

Starostwo Powiatowe - artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.