Marszałek złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wstrzymanie użytkowania instalacji przez firmę Kronospan.

  • 15.03.2018, 14:08 (aktualizacja 16.03.2018 11:24)
  • SzB/ UMWP TL
Podziel się:
Oceń:
Marszałek złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wstrzymanie użytkowania instalacji przez firmę Kronospan. SzB
Wnioskowi marszałka Władysława Ortyla, towarzyszy także podobny wniosek prezydenta Fryderyka Kapinosa. Producent płyt drewnopochodnych funkcjonuje w Mielcu od 20 lat. Mieszkańcy Mielca od dłuższego czasu skarżą się, że ich zdaniem firma negatywnie wpływa na jakość mieleckiego powietrza.

Swoją decyzję marszałek i prezydent Mielca ogłosili dziś podczas sesji rady miasta w Mielcu. Jeden z punktów był poświęcony jakości mieleckiego powietrza.

Jedynym podmiotem uprawnionym do kontrolowania wpływu działania firmy na czystość powietrza jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Mnóstwo kontroli, które przeprowadzał WIOŚ na wniosek zaniepokojonych mieszkańców nie wykazywały negatywnego wpływu na środowisko, podobnie jak kontrola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.


Ostatnia kontrola trwała od 26 stycznia do 28 lutego. 2 marca WIOŚ ogłosił, że również w tym przypadku nie zanotowano naruszeń pozwolenia zintegrowanego dla Kronospanu. 9 marca WIOŚ wydał kolejny komunikat w którym czytamy: „Po analizie sprawozdania z przeprowadzonych pomiarów na emitorze suszarni włókien, stwierdzono wartości wyższe we wskaźnikach dwutlenek siarki, tlenki azotu i tlenek węgla, w porównaniu do wartości określonych w pozwoleniu zintegrowanym. Uzyskane wyniki pomiarów będą stanowić podstawę do dalszych działań administracyjnych w stosunku do kontrolowanego podmiotu”.


W tej sytuacji marszałek województwa złożył wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wniosek o wstrzymanie użytkowania instalacji przez firmę Kronospan. Jednocześnie z uwagi na fakt, że WIOŚ po raz pierwszy zanotował możliwość naruszenia pozwolenia zintegrowanego, marszałek województwa wszczął postępowanie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego firmie Kronospan.

- Informacje, które oficjalnie na stronie internetowej przekazał po kontroli Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska po raz pierwszy wykazały przekroczenia norm wyszczególnionych w pozwoleniu zintegrowanym. Dlatego wystąpiłem do pani dyrektor WIOŚ o wstrzymanie użytkowania instalacji przez firmę Kronospan. Chcę podkreślić, że taka sytuacja nastąpiła po raz pierwszy, która pozwoliła mi podjąć wspomniane krokipowiedział marszałek Władysław Ortyl.

Do tej sytuacji odniósł się także rzecznik firmy Kronospan Beata Rafalo:

- W przekazanym Kronospanowi protokole po ostatniej kontroli WIOŚ nie było informacji o jakichkolwiek przekroczeniach. Tak też WIOŚ przekazał opinii publicznej. Byliśmy zaskoczeni, gdy później pojawiły się informacje o przekroczeniach, tym bardziej, że w tym samym okresie były wykonywane badania przez niezależne, akredytowane laboratorium, które również nie wykazały przekroczeń. Jesteśmy otwarci na wykonanie ponownych pomiarów - 

SzB/ UMWP TL

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
nie żal mi ich...
nie żal mi ich... 22.03.2018, 05:49
Ta firma sama wpakowała się w położenie, w którym obecnie się znajduje. To efekt lekceważenia dużej, lokalnej społeczności i postępowania wg zasady: Co nie jest zabronione, jest dozwolone, oraz: Wolnoć Tomku w swoim domku. Tak czy inaczej, w Mielcu są skończeni, nawet jeżeli tu pozostaną, bo zaufania społecznego jak i władz, już nie odzyskają, a obecnie ludzie wstydzą się przyznać wobec znajomych, że tam pracują.
Daniel
Daniel 21.03.2018, 20:41
GŁOS ZA GROBU !!! Dosyć trucia mieszkańców Mielca i okolic ZDECYDOWANIE - zmiana lokalizacji !!!
-dosyć kłamstw i obłudy
mieszkaniec
mieszkaniec 18.03.2018, 19:32
Gdyby nie protesty mieszkańców to WIOŚ nigdy by nie stwierdził przekroczenia norm.
Teraz trzeba sprawdzić działalność WIOŚ.
Kronobylanin
Kronobylanin 16.03.2018, 11:12
Ile czasu ma WIOŚ na ustosunkowanie się do wniosku? Śmiechu warte!
wiem
wiem 15.03.2018, 17:41
Marszalek od 2013 roku a jest 2018 rok....
Red
Red 15.03.2018, 15:10
Pożar w gaciach , panowie uwikłani
NIEdlaKRONOBYLU
NIEdlaKRONOBYLU 15.03.2018, 14:33
"po raz pierwszy wykazały przekroczenia norm(...) Dlatego wystąpiłem do pani dyrektor WIOŚ o wstrzymanie użytkowania instalacji" hahahahah PO RAZ PIERWSZY!!!
Mielczanin
Mielczanin 15.03.2018, 14:27
Marszałek próbuje sobie przychylność Mielczan zjednać??
Nie zapomnimy, że to Posłanka Wróblewska pierwsza zajęła się sensownie tym problemem. Pan Ortyl swoim działaniem próbuje ratować po***dającą reputację!! Ale tym razem za dużo, a mieszkańcy podziękują w odpowiedni sposób.
Mieszkaniec osiedla
Mieszkaniec osiedla 16.03.2018, 14:37
Dokładnie taka prawda, teraz gdy pod stołkiem zaczyna się robić ciepło, to trzeba udać że coś się robi.

Pozostałe