Co z tą halą? Komentarz Bogdana Bieńka

  • 13.03.2018, 10:30 (aktualizacja 13.03.2018 10:43)
  • BB
Podziel się:
Oceń:
Co z tą halą? Komentarz Bogdana Bieńka Bogdan Bieniek. Radny miejski ze stowarzyszenia "Nasz Mielec".
Nie jest w mojej naturze oceniać innych, ale dzisiejsze problemy samorządu miejskiego z halą to wzorcowy przykład powiedzenia: "A nie mówiłem, że tak będzie, ale nikt nie chciał słuchać".

W poprzedniej kadencji 2010- 2014, kiedy byłem zastępcą prezydenta Chodorowskiego, został przyjęty plan, że najkorzystniejszym na ten czas rozwiązaniem będzie modernizacja istniejącej hali MOSiR, a w przyszłości, po wykupie gruntów i uzbrojeniu terenu, należy zaplanować budowę nowej hali w okolicach osiedla Smoczka. W 2014 roku, w wyniku wyborów w Mielcu, nastał nowy prezydent, a samodzielną większość w radzie miejskiej uzyskało Prawo i Sprawiedliwość i ci radni w 2015 roku podjęli decyzję o budowie nowej hali, zamiast remontu istniejącej. Te same osoby,  które  przekonywały innych, że można zbudować halę za kwotę 60 -70 mln złotych, podczas opracowywania planu funkcjonalno-użytkowego obiektu zapomniały o tym, że należy przewidywać, że koszty będą o wiele wyższe, niż wstępnie planowano, gdy będą podziemne parkingi, basen 13-torowy z widownią, a później gdy wybierano koncepcję hali z zaniżeniem boiska poniżej poziomu gruntu, kosztowną konstrukcyjnie z najwyższej jakości rodzajami  materiałów użytych do budowy.

Nie posłuchano moich próśb i apeli do prezydentów, aby przedłużyć funkcjonowanie części starej hali. Niestety, najpierw zamknięto halę, a następnie szybko ją zburzono wraz z lodowiskiem. Od kilku miesięcy radni "Naszego Mielca" wnioskowali i namawiali o oszczędne wydawanie pieniędzy na inne cele niż hala, biblioteka, wiadukt,  mimo to na sesji budżetowej radni Prawa i Sprawiedliwość  odrzucili wniosek  Naszego Mielca o utworzenie rezerwy finansowej na tę inwestycję, a  było oczywiste, że ceny w branży budowlanej zdecydowanie wzrosły.

Co można dzisiaj zrobić? Przede wszystkim nie można kierować się mrzonkami, że ktoś "załatwi" 30 - 50 mln zł dofinansowania. Jeśli jest możliwość podziału inwestycji na etapy, to  trzeba zadanie podzielić: najpierw hala, później basen. Precyzyjna odpowiedź, co teraz zrobić, jest w dokumentach kosztorysowych, które ma w posiadaniu urząd miasta.

BB

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ReniaB
ReniaB 13.03.2018, 23:18
A na czym Ty się znasz ? Wizytówka twoich inwestycji jest stadion. Więcej nie medrkuj
 
Stalowy39
Stalowy39 14.03.2018, 14:23
Uderz w stół, prawi radni się odezwą
Jerzy Szmalhofer
Jerzy Szmalhofer 13.03.2018, 18:07
Nareszcie Ktoś po prostu wyjaśnia sprawę, a nie wiąże buty i mruczy coś pod nosem. Całkowicie popieram rozważania B. Bieńka

Pozostałe