Szkoła katolicka w Mielcu. Komentarz Andrzeja Skowrona

  • 12.03.2018, 14:39
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Szkoła katolicka w Mielcu. Komentarz Andrzeja Skowrona Andrzej Skowron. Radny miejski. Dziekan Wydziału Ekonomii krakowskiej Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu.
Przestrzeń publiczną wypełnia dziś coraz mocniej idea relatywizmu moralnego i kulturowego oraz negacja tradycyjnych wartości i norm. Szkoła katolicka stwarza więc rodzicom i ich dzieciom alternatywę wobec tego, co oferuje współczesny świat.

Jej program jest spójny z tym, co rodzice przekazują  w domach swoim dzieciom. Siłą szkolnictwa katolickiego jest zatem nie tylko przekazywanie wiedzy, ale kształtowanie formacji duchowej i intelektualnej wśród młodych ludzi oraz wychowywanie oparte na fundamencie wiary i moralności katolickiej, kulturze chrześcijańskiej oraz wartościach rodzinnych i narodowych. Tym samym szkolnictwo katolickie wpływa w pewnej mierze na kształt polskiej rodziny w przyszłości.

Ponadto to, co wyróżnia szkoły katolickie od innych szkół, jest klimat tam panujący, który daje poczucie bezpieczeństwa. Uczniowie spędzają bowiem czas z rówieśnikami, którzy pochodzą z podobnych środowisk, z rodzin o zdrowych fundamentach. Szkoły katolickie coraz częściej oznaczają też prestiż i umieszcza się je wśród tzw. szkół elitarnych. Bardzo często mają bowiem opinię placówek, w których dzieci są lepiej uczone, gdzie jest większa możliwość rozbudzania młodzieńczych pasji oraz gdzie z większą dbałością i indywidualnie podchodzi się do ucznia.

Jednocześnie kształcenie w szkołach katolickich jest na wysokim poziomie. Podkreślają to wszystkie ogólnopolskie rankingi. W oparciu o przyjęte wskaźniki szkoły katolickie zaliczane są do grupy najlepszych placówek oświatowych w Polsce. Natomiast największym problemem dla rozwoju szkół katolickich w Polsce, w tym m.in. w Mielcu, jest infrastruktura. Brakuje głównie budynków, odpowiedniej lokalizacji oraz istotnego wsparcia ze strony samorządów lokalnych dla tego typu inicjatyw. Stąd idea powstania w naszym mieście szkoły katolickiej wciąż czeka na swoją realizację.

Szymon Burek

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mielczanka
Mielczanka 15.03.2018, 14:09
No nie wiem, czy szkoly katolickie daja poczucie bezpieczenstwa w dzisiejszycgh czasach? Ksztaltowanie mlodych osobowosci przez szkoly katolickie w Polsce? - to chyba w tym wydaniu jakies nieporozumienie.

Pozostałe