Mielec - Patriotyzm. Komentarz Romualda Rzeszutka

  • 2.03.2018, 09:24
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Mielec - Patriotyzm. Komentarz Romualda Rzeszutka Romuald Rzeszutek. Radny miejski. Członek Stowarzyszenia "Klub Historyczny Prawda i Pamięć".
Warto przypomnieć sobie definicję patriotyzmu. Cóż takiego znaczy i co niesie ze sobą ów zwrot? A zatem z łaciny, patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie.

Naród, świadomość narodowa wiąże się bezpośrednio z poczuciem wspólnoty językowej, kulturowej i religijnej grupy ludzi zamieszkującej określone granice. Ta wspólnota, wspólna przeszłość, ale i wspólne cele, bezpieczeństwo własne i sąsiadów określa kierunki naszych przyszłych działań.

Pytanie, dokąd zmierzamy, jednak nierozerwalnie związane jest z odpowiedzią na to, skąd pochodzimy. I tu możemy znaleźć w podręcznikach do historii pewną lukę. Lukę tę stanowi wyrwa w społeczeństwie, jaką jest brak elit wymordowanych w czasie II wojny i po jej zakończeniu przez zbrodniczy, komunistyczny system antywartości. Wydarto polskiemu społeczeństwu kawał historii, likwidując żołnierzy powstania antykomunistycznego. Nazwano ich zdrajcami, bandytami, płatnymi agentami imperialistów.

Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni to jest ta niezagojona rana w naszej pamięci. Część z nich poległa w walce, część w okrutny sposób zgładzono. Wszystkich jednak wykluczono na kilkadziesiąt lat z pamięci narodowej, zbezczeszczając ich imiona, odmawiając prawa do pochówku rodzinom pozostałym przy życiu, nie zapominając jednak o dalszym ich prześladowaniu.  Chciano wykluczyć z pamięci narodowej ludzi, ich walkę o wolność i suwerenność Polski rozumianej właśnie jako wspólnotę Polaków. To właśnie dzięki pamięci przetrwał etos Żołnierzy Niezłomnych niosących w sobie miłość do ojczyzny, heroicznej walki z najeźdźcami o byt i szacunek dla własnej, małej czy dużej ojczyzny.

Czy dzisiaj w Mielcu jest mało czy dużo inicjatyw patriotycznych? Wydaje mi się, że jest ich sporo, ale biorąc pod uwagę współczesny, zamknięty w smartfonie świat, należy powalczyć nie o ilość patriotycznych przedsięwzięć, ale o liczny udział w nich młodzieży i mieszkańców naszego miasta i regionu. W każdym razie warto doceniać rolę i działania organizacji pozarządowych, które promują naszą małą i dużą ojczyznę poprzez wszelkie działania sportowe, rekreacyjne, historyczne czy gospodarcze.

Szymon Burek

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
PL
PL 16.03.2018, 19:14
Z Mielca ucieka kto może i kto mądrzejszy!!!!!
wiooo
wiooo 11.03.2018, 10:55
A dlaczego nie pamietacie o rolnikach wiezionych bo nie wykonali dostaw obowiazkowych??? Nie pasuja do Waszej historii??? A moze to za mlody temat gdyz dostawy obowiazkowe zniesiono w pazdzierniku 1971 roku i nalezy wypalcic odszkodowania??? Lepiej rozdawac kase ministrom niz komus wynagrodzic krzywdy!!!
JG
JG 8.03.2018, 15:50
Zupełnie serio, to najbardziej niezłomny jest Romuald Rzeszutek. Przez tą zaporę nie przejdzie nic za wyjątkiem peanów. Postawią mu niedługo pomnik monolit.
Stach
Stach 4.03.2018, 15:33
Jakim patriotą był Wojciech Lis, partyzant,niezłomny?

Pozostałe