Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim zasługuje na lepszy lokal

  • 1.03.2018, 10:04
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim zasługuje na lepszy lokal A. Łysoń W tym budynku mieści się Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim. Nie jest to miejsce z założenia przeznaczone pod działalność edukacyjną.
- Dlaczego zawsze ta szkoła musi mieć gorsze warunki? – pytają nasi czytelnicy. Nasz apel o podjęcie na łamach "Korso" dyskusji na temat edukacji w Radomyślu Wielkim spotkał się z odzewem ze strony czytelników. Tym razem głos postanowiły zabrać Zuzanna Szot i Kunegunda Wolińska – emerytowane nauczycielki radomyskiej szkoły średniej.

Przypomnijmy, że przedmiotem dyskusji jest przyszła lokalizacja szkół w Radomyślu Wielkim. Powstał pomysł, by po likwidacji gimnazjum przenieść do jego budynku szkołę podstawową wraz ze szkołą średnią i połączyć je w jeden zespół. Pomysł ten nie spotkał się z akceptacją ze strony nauczycieli szkoły średniej, którzy mają własny pogląd na to, gdzie powinny znaleźć swoje miejsce obydwie placówki.

Już czas znaleźć właściwe i godne miejsce

- My, emerytowane nauczycielki Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim, włączamy się do dyskusji na temat przyszłej lokalizacji szkoły i gorąco popieramy starania dyrektora i grona nauczycielskiego o to, aby istniejąca szkoła średnia mogła znaleźć swoje lokum w budynku obecnej szkoły podstawowej - napisały Zuzanna Szot i Kunegunda Wolińska w liście przesłanym do naszej redakcji. 
- Ta szkoła zasługuje na godny lokal, bo do tej pory, od samego jej powstania, młodzież i nauczyciele gnieżdżą się w zagrzybionym budynku, a szkoła funkcjonuje prawie od 40 lat. Nauczyciele i uczniowie włożyli wiele własnej pracy na zajęciach praktycznych, aby zmienić te skandaliczne warunki pracy i nauki. Przykładem tego był remont zagrzybionej piwnicy z czasów przedwojennych. Mamy nadzieję, że obecna reforma oświaty da szansę na lepsze warunki lokalowe i rozwój tej szkoły, a także na powrót liceum ogólnokształcącego i kształcenie w innych jeszcze zawodach – piszą nauczycielki.

 – Ufamy, że Rada Gminy wraz z władzami administracyjnymi usłyszą nasz wspólny apel, dyrektora szkoły, nauczycieli czynnych i emerytów oraz rodziców i uczniów. Jako wieloletni pracownicy tej szkoły podkreślamy jeszcze raz z całą mocą, że ta szkoła zasługuje na własny, odrębny lokal – dodają.

Warto zauważyć, że szkoła bardzo dobrze sobie radzi. Odpowiedzią na próbę jej zamknięcia było powstanie stowarzyszenia "Szkoła dla wszystkich", które podjęło się prowadzenia placówki. Szkoła może pochwalić się wieloma sukcesami i jest bezpieczna. Nie ma w niej interwencji policji, a nauczyciele dobrze radzą sobie z młodzieżą, która pochodzi z różnych środowisk i nie zawsze jest łatwa.

Bardzo ważny jest także fakt, że po ograniczeniu połączeń autobusowych z Mielcem, Dębicą i Tarnowem, młodzież z gminy Radomyśl Wielki  może kształcić się u siebie w gminie.

- Powinno być priorytetem, żeby w gminie istniała szkoła średnia dla lokalnej młodzieży – twierdzi Zuzanna Szot w rozmowie z nami. - Dlaczego zawsze ta szkoła musi mieć gorsze warunki? – pytają nauczycielki. 

- Pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach, ale młodzież chciała się tutaj uczyć i jakoś dawaliśmy radę. Za te 40 lat pracy w trudnych warunkach należy się wreszcie jakiś dobry lokal, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że stan zdrowia młodzieży bywa różny. Młodzi ludzie cierpią na różnego rodzaju alergie, którym nie służą zagrzybione pomieszczenia. Z pewnością rodzice chcieliby posłać swoje dzieci do  szkoły, w której są dobre warunki.

Nie popełniajmy błędu

Emerytowane nauczycielki uważają, że pomysł przeniesienia Zespołu Szkół w Radomyślu do budynku gimnazjum nie jest dobry. - Młodzież ze szkoły średniej nie powinna być w jednym budynku ze szkołą podstawową, zresztą oni nawet nie chcą uczyć się razem z małymi dziećmi – twierdzą. 

- Jeżeli natomiast szkoła miałaby zostać umieszczona w jednym skrzydle, to jest ono za małe. Szkoła na pewno w przyszłości się rozwinie, będzie więcej klas, zwłaszcza jeżeli zostanie przywrócone liceum ogólnokształcące. Być może rozwiną się też klasy wieczorowe, a klasy technikum są podzielone na grupy.

- W budynku szkoły podstawowej znajduje się świetlica i gdyby w przyszłości utworzona została klasa gastronomiczna, to miałaby odpowiednie warunki do praktycznej nauki – mówi Zuzanna Szot. Nauczycielka zwraca też uwagę na jeszcze jedną kwestię, ważną z punktu widzenia lokalnej społeczności. 

- Wokół budynku gimnazjum zlokalizowane jest osiedle ludzi młodych, którzy mają małe dzieci i tam właśnie powinna być zlokalizowana szkoła podstawowa, świetlica czy gminny ośrodek kultury. Młodzież ze szkoły średniej jest z różnych miejscowości, wiele osób dojeżdża do Radomyśla i do budynku gimnazjum musiałyby jeszcze spory kawałek iść na piechotę. A radomyski rynek zupełnie się wtedy wyludni. Już w tej chwili nie ma tam prawie nikogo oprócz emerytów i samochodów. Jeżeli będzie w pobliżu centrum funkcjonowała szkoła średnia, to młodzież wyjdzie na rynek, będzie tutaj spędzać czas, pójdzie do okolicznych sklepów. Będzie widać młodzież w Radomyślu – podkreśla Zuzanna Szot.

Drogi Czytelniku,
jeżeli chcesz wyrazić własne zdanie lub masz inne stanowisko i pomysł na funkcjonowanie i dalszy rozwój edukacji w Radomyślu Wielkim, włącz się do dyskusji. W tej sprawie prosimy o kontakt telefoniczny: 17 788 41 83 lub mailowy: [email protected]

 

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe