Plusy i minusy mieleckiej służby zdrowia. Komentarz Michała Deptuły

  • 23.02.2018, 08:54 (aktualizacja 23.02.2018 08:57)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Plusy i minusy mieleckiej służby zdrowia. Komentarz Michała Deptuły Michał Deptuła. Radny powiatowy z Porozumienia Samorządowo - Gospodarczego. Członek PSL.
Powszechna ocena służby zdrowia jest fatalna, dlatego zacznę od plusów z naszego mieleckiego podwórka. Ratownictwo medyczne, po kilku latach wielomilionowych inwestycji, stało się mocnym elementem naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.

 Skoncentrowana dyspozytornia, nowoczesna siedziba, stosunkowo nowy sprzęt, trzy podstacje, wdrożone procedury i przede wszystkim ceniona w ogólnopolskim środowisku kadra są naszym dużym atutem. Wysoko specjalistyczne oddziały szpitalne, np. neurochirurgia czy naczyniówka, których próżno szukać w miastach podobnej wielkości, też mogą być źródłem satysfakcji.

Niestety, czas płynie i pewne problemy nie tyle nie zostały rozwiązane, co wręcz nawarstwiają się z każdym rokiem. Po pierwsze, straciliśmy szansę na utworzenie oddziału onkologii w najbliższej przyszłości. Patrząc na lawinowy wzrost zachorowań na nowotwory, oddział tego typu wydaje się kluczowy, ale w obecnej chwili sfinansowanie mieleckiej onkologii przez NFZ wydaje się niemożliwe. Po drugie, wielkim problemem jest luka pokoleniowa wśród kadry medycznej, która już powoduje wielkie trudności organizacyjne. Po trzecie, poprawy wymaga system leczenia w poradniach. Brakuje odpowiedniej liczby specjalistów, a poziom kontraktowania jest niesatysfakcjonujący, dlatego kolejki rozciągają się na kilka miesięcy. Ponadto dla lepszej organizacji pracy poradni specjalistycznych powinny one być umiejscowione w jednym miejscu. Kolejnym słabym punktem jest baza lokalowa oddziału ginekologiczno-położniczego w naszym szpitalu, która znacząco odbiega od współczesnych standardów i wymaga natychmiastowej przebudowy.

Podsumowując, systemowych trudności z opieką zdrowotną nie przezwyciężymy tylko z poziomu samorządowego. To, co możemy zrobić, to kłaść większy nacisk na lepszą organizację pracy, kulturę personelu, warunki lokalowe i wyposażenie. Porównując stan opieki zdrowotnej u naszych sąsiadów, w Mielcu nie jest najgorzej, ale aspirujemy przecież do najlepszych w Polsce, a do tej ligi teraz sporo nam brakuje.

Szymon Burek

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Michał
Michał 23.02.2018, 18:22
Problemem nie jest sam szpital z punktu widzenia mikro, lecz też sytuacja makro pojęta, mająca podłożę w niewydolności NFZ'tu, przejawiająca się w:
deficycie lekarzy, wynikającym z nieracjonalnych limitów przyjęć na uczelnie medyczne ;
zbyt gęstej sieci małych szpitali (konkurencja, a potem nie mogą udźwignąć kosztów inwestycji i utrzymania wpadając w spirale zadłużenia);
niewystarczającym poziomie finansowania systemu funkcjonowania ze środków publicznych (pkb wciąż za małe);
braku zdefiniowanego zakresu świadczeń dostępnych w ramach samego ubezpieczenia NFZ;
nieprzejrzystej polityki w zakresie refundacji leków;
niewystarczającej kwalifikacji kadr;
mocno ograniczonej odpowiedzialności właścicieli szpitali za ich zobowiązania finansowe;
braku sprawnego, zintegrowanego systemu informatycznego
Ada
Ada 23.02.2018, 13:48
Co on może wiedzieć o mieleckim szpitalu. Ciekawe ile razy tam leżał na oddziałach, ze wypowiada się jakby znał szpital od podszewki. Zapraszam przyglądnąć się ginekologii w Rzeszowskich szpitalach np. na Szopena, czy rycerska. Mielec i tak przewyższa je standardami. Nie liczę Profamilii która jest szpitalem PRYWATNYM wiec może sobie wyglądać jak hotel. Onkologia skoro NFZ nie zapłaci to niby jak ma powstać? Słaba proba ataku na ówczesna władze, tylko wymienione argumenty nie bardzo w ta władze atakują, bo w większości są on niej niezależne.
Mar
Mar 23.02.2018, 12:40
Oni jak rządzili z PSL to było pięknie za to teraz to sie dopiero coś poprawia stopniowo

Pozostałe