Władza w Mielcu - priorytety. Komentarz Łukasza Przybyło

  • 16.02.2018, 10:17
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Władza w Mielcu - priorytety. Komentarz Łukasza Przybyło Łukasz Przybyło. Mielecki bloger ekonomiczny i radny osiedla Smoczka.
Do ewentualnego wygaśnięcia mandatu prezydenta Mielca jest jeszcze trochę czasu, wpierw będzie procedura odwoławcza prezydenta od decyzji lekarza-orzecznika ZUS, a jeżeli nie będzie ona skuteczna, o wygaśnięciu mandatu zdecyduje komisarz wyborczy.

Ktokolwiek ewentualnie zostanie mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Mielca z ramienia Prezesa Rady Ministrów, ma jeszcze chwilę czasu na określenie już teraz priorytetów, bo po jego mianowaniu, czas (dla niego) znacznie przyspieszy.

Pierwszym i najważniejszym priorytetem, jaki widzę, to dyscyplina budżetowa. Przy dużym deficycie w budżecie, p.o. prezydenta będzie musiał dokonać racjonalizacji wydatków bieżących oraz optymalizacji kosztów w różnych obszarach, a także zabiegać o jak największy udział zewnętrznych źródeł finansowania w planowanych inwestycjach na lata następne. Należy przy tym przejść na wieloletni horyzont planowania budżetowego i odpowiednio spriorytetyzować przyszłe inwestycje.

Drugi priorytet w mojej ocenie wiąże się z włączeniem się jego osoby w działania zmierzające do ustanowienia ciągłego i niezależnego monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez spółkę Kronospan.

Trzeci priorytet to monitorowanie kluczowych inwestycji, czyli budowy nowej biblioteki i hali sportowej, w celu ich realizacji w założonym budżecie i czasie.

Czwarty priorytet to stopniowa eliminacja tzw. "niskiej  emisji". Niestety, w wyniku nie najlepszej komunikacji z mieszkańcami Mielca w toku przygotowania wniosku do programu parasolowego OZE, Mielec stracił szansę na dofinansowanie. Trzeba to nadrobić i szukać możliwości zewnętrznego finansowania ograniczenia niskiej emisji. Oczywiście bardzo ważna jest też współpraca p.o. prezydenta z radą miejską. Moim zdaniem, odpowiednia komunikacja i wspólne określanie priorytetowych celów i sposobów ich realizacji umożliwi odpowiednie zagospodarowanie zasobów ludzkich mieleckiego magistratu.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.