Władza w Mielcu - priorytety. Komentarz Łukasza Przybyło

  • 16.02.2018, 10:17
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Władza w Mielcu - priorytety. Komentarz Łukasza Przybyło Łukasz Przybyło. Mielecki bloger ekonomiczny i radny osiedla Smoczka.
Do ewentualnego wygaśnięcia mandatu prezydenta Mielca jest jeszcze trochę czasu, wpierw będzie procedura odwoławcza prezydenta od decyzji lekarza-orzecznika ZUS, a jeżeli nie będzie ona skuteczna, o wygaśnięciu mandatu zdecyduje komisarz wyborczy.

Ktokolwiek ewentualnie zostanie mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Mielca z ramienia Prezesa Rady Ministrów, ma jeszcze chwilę czasu na określenie już teraz priorytetów, bo po jego mianowaniu, czas (dla niego) znacznie przyspieszy.

Pierwszym i najważniejszym priorytetem, jaki widzę, to dyscyplina budżetowa. Przy dużym deficycie w budżecie, p.o. prezydenta będzie musiał dokonać racjonalizacji wydatków bieżących oraz optymalizacji kosztów w różnych obszarach, a także zabiegać o jak największy udział zewnętrznych źródeł finansowania w planowanych inwestycjach na lata następne. Należy przy tym przejść na wieloletni horyzont planowania budżetowego i odpowiednio spriorytetyzować przyszłe inwestycje.

Drugi priorytet w mojej ocenie wiąże się z włączeniem się jego osoby w działania zmierzające do ustanowienia ciągłego i niezależnego monitoringu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez spółkę Kronospan.

Trzeci priorytet to monitorowanie kluczowych inwestycji, czyli budowy nowej biblioteki i hali sportowej, w celu ich realizacji w założonym budżecie i czasie.

Czwarty priorytet to stopniowa eliminacja tzw. "niskiej  emisji". Niestety, w wyniku nie najlepszej komunikacji z mieszkańcami Mielca w toku przygotowania wniosku do programu parasolowego OZE, Mielec stracił szansę na dofinansowanie. Trzeba to nadrobić i szukać możliwości zewnętrznego finansowania ograniczenia niskiej emisji. Oczywiście bardzo ważna jest też współpraca p.o. prezydenta z radą miejską. Moim zdaniem, odpowiednia komunikacja i wspólne określanie priorytetowych celów i sposobów ich realizacji umożliwi odpowiednie zagospodarowanie zasobów ludzkich mieleckiego magistratu.

Szymon Burek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe