Co z tą koleją? Komentarz Krzysztofa Strzeleckiego

  • 12.02.2018, 14:51 (aktualizacja 12.02.2018 14:53)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Co z tą koleją? Komentarz Krzysztofa Strzeleckiego Krzysztof Strzelecki. Mielczanin. W 2016 roku pełnił rolę doradcy urzędników w projektowaniu odpowiedniej infrastruktury rowerowej w Mielcu.
Wiele osób powie, że dziś każdy ma samochód i nie potrzeba nam kolei. Tylko jak tu wyjaśnić, że w Niemczech, Holandii czy Czechach znacznie więcej ludzi niż Polsce korzysta z pociągów?

Mielec jest piątym co wielkości miastem Polski nieposiadającym  regularnych pasażerskich połączeń kolejowych. Europa wybiera kolej jako komfortowy, szybki, bezpieczny i ekologiczny środek transportu. Czy Mielec musi być w tyle? Ktoś powie, że bez kolei da się dziś żyć. Bez bieżącej wody też da się żyć, ale jednak jej posiadanie podnosi komfort życia. Generalny pomiar ruchu z 2015 roku pokazał średni dobowy ruch na drodze wojewódzkiej nr 985, a więc równoległej do torów kolejowych i jest to ok. 12 tys. samochodów.

Całego tego ruchu nie przeniesiemy na tory, ale jakby nawet  1% udało się przenieść, to już pozostałym na drodze będzie lepiej. Gdy widzimy z kolei pociąg towarowy, to pamiętajmy, że każdy wagon to 2,5 samochodu ciężarowego mniej na naszych i tak zatłoczonych drogach. Do Krakowa mamy co prawda wiele połączeń autobusowych, ale w okresie szczytów przewozowych trzeba rezerwować miejsce z dużym wyprzedzeniem. Gdy będzie kursował pociąg, to zawsze będzie szansa znalezienia miejsca w ostatniej chwili. Obecnie mielczanie, chcąc pojechać do Wrocławia, Poznania czy Szczecina, muszą się dostać do stacji w Dębicy, aby tam wsiąść do pociągu. Dla wielu z nich jazda pociągiem z samego Mielca będzie znaczącym ułatwieniem. Obawiam się o  regionalny ruch pasażerski. Województwo podkarpackie jest bowiem najgorszym organizatorem takich przewozów Polsce. Na większości linii w województwie nic nie jeździ, a tam, gdzie jeździ, często są to dwie pary pociągów na dobę. Tak mamy na niedawno wyremontowanej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasła, gdzie są tylko 2 pociągi, a na równoległej drodze dziennie jedzie ponad 19 tys. samochodów i stoją one w korku w Boguchwale, a nowoczesny tabor kolejowy stoi sobie na bocznicy w Rzeszowie. Jeśli tak będzie w Mielcu, to pojawienie się pociągów nie polepszy oferty komunikacyjnej miasta.

Szymon Burek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.