Co z tą koleją? Komentarz Marcina Serafina

  • 12.02.2018, 14:40 (aktualizacja 12.02.2018 14:50)
  • DD
Podziel się:
Oceń:
Co z tą koleją? Komentarz Marcina Serafina Marcin Serafin, Mielczanin, Student prawa na UJ. Działacz Stowarzyszenia Koliber.
Czasy się zmieniają i o ile jeszcze kilkanaście lat temu ciężko byłoby podróżować inaczej niż PKS-em czy PKP, o tyle dziś dajemy sobie radę bez obu tych podmiotów.

Przybywa samochodów, a prywatni przewoźnicy tworzą kursy dopasowane do potrzeb ludności. Studenci mogą podróżować dzięki taniemu Blablacar. Ludzie jednak łatwo się przywiązują: tak jak teraz chcą kolei, tak 200 lat temu nie wyobrażali sobie życia bez transportu konnego, a pomysł zastąpienia go sapiącą lokomotywą budził przerażenie.

 Obawiam się, że na kolej po prostu nas nie stać. Naprawa i unowocześnienie linii kosztuje mniej więcej tyle, co wybudowanie od podstaw autostrady. Nie tylko musimy zmodernizować i utrzymać tory, ale wybudować dworzec i dostosować stację, zatrudnić administrację, straż ochrony kolei. Później trzeba pokazać ludziom, że warto z kolei korzystać i zachęcić do wyboru tego środka transportu. Miejmy też świadomość, że z Mielca koleją nie dostaniemy się do Gdańska czy Poznania. Jaka to zatem różnica, czy przesiądziemy się w Dębicy jadąc do niej ulicą czy szynami?

Kolej oczywiście ma swoje plusy: mniejsze zanieczyszczenie powietrza, niskie koszty zewnętrzne (takie jak liczba wypadków czy przekształcenia przyrody). Na pewno też strefa przemysłowa dzięki kolei zyska na atrakcyjności. To ewenement, by 60-tysięczne miasto, jedno z największych w województwie oraz siedziba 130-tysięcznego powiatu, nie miało połączenia kolejowego. Nie mamy jednak także dostępu do drogi ekspresowej ani autostrady i wielu tłumacząc to, stwierdza, że Mielec nie jest miastem ani turystycznym, ani transportowym i nie leży na żadnym szlaku. A to właśnie dzięki drogom można, nie bacząc na rozkład jazdy, wsiąść do samochodu i dojechać w inne niż wyznaczone dworcem miejsce. Mieszkańcy okolicznych miejscowości także mogliby się poruszać szybciej, gdyby mieli do dyspozycji nowy most zamiast kolei osiągającej prędkość 50-60 km/h.

 

 

DD

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe