Lotnicze praktyki uczniów ZST w Linetech cieszą się ogromna popularnością

  • 8.02.2018, 16:21 (aktualizacja 08.02.2018 16:26)
  • Szymon Burek
Podziel się:
Oceń:
Lotnicze praktyki uczniów ZST w Linetech cieszą się ogromna popularnością
29 stycznia pierwsi uczniowie uczęszczający do klas patronackich firmy Linetech Aircraft Maintenance rozpoczną praktyki w rzeszowskim hangarze. Linetech wyszkoli zarówno nauczycieli zawodowych jak i uczniów, którzy za praktyki będą otrzymywać wynagrodzenie.

Dzięki funduszom z Unii Europejskiej, młodzież bezpłatnie zdobędzie sporą część godzin potrzebnych do ubiegania się o licencję mechanika lotniczego. 

Linetech posiada dwie klasy patronackie: w Zespole Szkół Mechanicznych w Rzeszowie oraz Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Projekt, do którego firma i szkoły przygotowywały się przez niemal rok ruszył we wrześniu. Uczniowie uczęszczający do klas patronackich Linetech odbędą praktyki zawodowe, które będą liczyć się do doświadczenia potrzebnego w zdobyciu licencji podstawowej mechanika lotniczego.

29 stycznia miesięczne praktyki rozpocznie 12 trzecioklasistów z ZSM Rzeszów. 5 lutego – ZST Mielec – praktyki pierwszoklasistów z Mielca potrwają przez tydzień, dzięki czemu młodzież skorzysta z ferii, a połowę wolnego czasu poświęci na naukę zawodu. W ciągu roku każdy uczęszczający zdobędzie 150 godzin praktyki. Poza kształceniem uczniów, Linetech szkolić będzie także nauczycieli zawodowych: z Rzeszowa 6, a z Mielca 7 – dzięki temu wszyscy będą na bieżąco zaznajomieni z najnowszymi metodami obsługi statków powietrznych."Niestety, Program Edukacji, a realne potrzeby firm nie zawsze się pokrywają. By dobrze przygotować przyszłych mechaników przekażemy im wiedzę najnowszą, a nie tę przygotowaną w książkach sprzed kilku lat. Szkoląc zarówno uczniów jak i nauczycieli, przekażemy też przesłanie do Ministerstwa Edukacji, co w programie nauczania mechaników lotniczych warto zmienić lub poprawić." - mówi Daria Korcz, szefowa Działu Badań i Rozwoju Linetech, który jest wykonawcą projektu.  

Od pierwszego dnia praktyk, uczniowie będą pracować przy dużych samolotach pasażerskich obsługiwanych w Linetech – Boeing 737, Airbus A320 czy Embraer 190, by wymienić tylko kilka najpopularniejszych modeli. Pod okiem licencjonowanych mechaników i inżynierów nauczą się pracować przy systemach awionicznych, elementach wnętrza kabiny, silnikach lub strukturze samolotu. Linetech zapewnia pełną gamę przeglądów, więc praktykanci będą mieli okazję wziąć udział nawet w najcięższej obsłudze prowadzonej w rzeszowskim hangarze.  

Klasy patronackie w Rzeszowie i Mielcu powstały dzięki działaniu 9.4 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, czyli "Poprawa Jakości Kształcenia Zawodowego". Z ramienia samorządowego podmiotem odpowiedzialnym były Gmina i Miasto Rzeszów oraz Starostwo Powiatowe w Mielcu. 
Dzięki programowi unijnemu, praktykanci otrzymają wynagrodzenie za pracę w Linetech, a dojazdy, zakwaterowanie i wyżywienie oraz odzież robocza zostaną im nieodpłatnie zapewnione.  

Posłuchaj Mariusza Wojciechowskiego, dyrektora ZST w Mielcu:

Szymon Burek

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe