Trudny budżet miasta. Komentarz Mikołaja Skrzypca.

  • 2.02.2018, 09:47
  • M. Skrzypiec
Podziel się:
Oceń:
Trudny budżet miasta. Komentarz Mikołaja Skrzypca. Mikołaj Skrzypiec. Współzałożyciel Stowarzyszenia "Specjalna Strefa Ekologiczna", radny osiedla Smoczka.
Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości to hojni ludzie: uchwalając w ubiegłym tygodniu budżet na 2018 rok, spowodowali największy w historii Mielca deficyt: ponad 86 milionów złotych. Staje się to niemalże tradycją, bo od początku kadencji tej rady deficyt podwyższano co roku.

 Teraz udało się sięgnąć szczytów: zadłużenia, krótkowzroczności oraz hipokryzji, jako że od początku swego szczodrego "radzenia" radni PiS głośno mówili o szukaniu oszczędności, zarazem wrzucając do obciążonego budżetu kolejne, zwykle niepotrzebne pozycje.

W tym roku przeszli samych siebie. Deficyt zakładany przez urząd miejski w projekcie budżetu miał wynieść 71 mln, czyli około 10 mln więcej niż ubiegłoroczny. Ale radni PiS poszli odważnie o krok dalej: głosując za wszystkimi ze swoich wniosków, sprawili, że kwota zadłużenia przekroczy 86 mln. W tym kontekście irytuje też fakt, że całkiem niedawno ci sami ludzie wstrzymywali budowę nowej biblioteki, bo będzie "za droga".

Jak wytłumaczyć ten festiwal inwestycyjnych fantazji z publicznych środków? Czyżby zbliżające się wybory samorządowe kazały radnym PiS bezsensownie podnosić niemały deficyt jeszcze bardziej? Czy taki "wodny park zabaw", użyteczny może cztery miesiące w roku (koszt prawie 3 mln zł), jest naprawdę niezbędną inwestycją? Kolejne zewnętrzne siłownie, boiska i place zabaw za miliony albo 200 tys. na "aleję gwiazd" sportu; pomysłów widać radnym nie brakowało, a za wszystko to w podatkach płacimy my – mieszkańcy.

Dwa lata temu radni PiS zdecydowali się na budowę nowej hali sportowej za przeogromną sumę, rozsądnie więc byłoby teraz ograniczyć inne, zbyteczne często wydatki. Niestety. Wychodząc chyba z założenia, że "po nas choćby potop", PiS bez namysłu zadłuża miasto dalej. Gdzie tu konsekwencja, gdzie te "oszczędności", które z pełną powagą panowie "zaradni" zapowiadali? Czy będą mieli odwagę przyznać, że rekordowy dług miasta to ich "dzieło"? Myślę, że w mieleckim PiS takiej odwagi zabraknie – obecni radni będą brnąć w niepamięć i obarczanie winą innych. Byle tylko dalej rządzić.

M. Skrzypiec

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe